FOTO si VIDEO All Star Game 2012! Timisoara a fost pentru o seara capitala baschetului romanesc!

TIMISOARA. Combinatii cum doar in NBA vezi, slam dunk-uri unul si unul, aruncari de 3 puncte care mai de care, intr-un cuvant un spectacol total. Asta a fost All Star Game-ul desfasurat marti seara in Sala Olimpia din Timisoara, acolo unde crema baschetului din Romania s-a intalnit pentru un meci intre stelele din nord si sud.

Spre stupefactia celor peste 2500 de fani prezenti in tribune, castigatoare a fost echipa sudului, o formatie la care au stralucit Catalin Burlacu (26 puncte, 11 recuperari si 5 pase decisive, ales si MVP-ul All Star Game-ului), Brian Burell (16 p), Adrian Capusan (15 p) si Damien Kinloch (14 p) care s-a impus cu 133 la 131. Mirarea a fost mare daca ne gandim ca echipa din nord a fost alcatuita din jucatori care evolueaza la echipe aflate in Divizia A la formatii care nu sunt in primele patru din campionat. Cand au intrat insa pe teren, acesti jucatori au oferit baschetul spectacol, americanii, coordonati in teren de veteranul Catalin Burlacu facand legea pe parchet.

Din echipa nordului s-au remarcat Kyndall Dykes (27 p), Domique Archie (18 p) si Nemaja Maric (13 p). Desi scorul a fost unul impresionant, nimeni nu s-a uitat la tabela, toti jucatorii avand un singur scop: acela de a-i multumi pe toti fanii veniti la un show ca-n NBA.

Si a fost un show ca peste ocean, daca ne gandim ca s-a jucat dupa reguli din America cu 12 minute sfertul si cu concursuri de slam dunk si de aruncari de la 3 puncte. Meciul a inceput furtunos pentru Sud care a condus dupa primele 2 minute cu 9-0, insa nordistii, considerati ca si “gazde” au revenit pana la 12-13. La acest scor cele doua echipe au mers brat la brat, iar dupa primul sfert tabela arata 32-28 pentru Sud.

In sfertul secund echipa nordului, cu Archie in mare forma a preluat controlul, iar la pauza mare s-a intrat 63-62 pentru echipa nordului. Dupa pauza, avand avantajul lui Adrian Gutoiae, cel care l-a invins la slam dunk pe Dominique Archie sudistii au revenit si au intrat in sfertul patru cu un avantaj minim: 99-98. Ultimul sfert a fost probabil cel mai intens. Daca pana in acest moment aproape niciuna dintre echipa nu a contat in defensiva, in ultimele 12 minute toti jucatorii s-au concentrat mai mult in aparare. Cu toate acestea la final tabela arata un scor fluviu: 133-131, semn ca niciuna dintre echipe nu s-a menajat.

Dupa mai bine de doua ore de joc, toti spectatorii au plecat multumiti de ce au vazut si asteapta acum ca si la anul, marele eveniment sa se desfasoare tot in Banat.