FOTO! Poli Timisoara – Poli II 4-1! Alb-violetii si-au dat examenul de absolvire al cantonamentului!

TIMISOARA. Jucatorii de la Poli Timisoara au incheiat sambata dimineata perioada de pregatire premergatoare returului ligii secunde. Elevii lui Valentin Velcea au jucat un amical in familie in fata celor de la Poli II. Cum era de asteptat echipa mare a invins cu scorul de 4-1, golurile fiind reusite de Goga, din penalty in minutul 9, Axente (16), Goga (58) si Patras (73), in timp ce pentru alb-violetii mici a punctat Bostina (45). Partida a fost la indemana alb-violetilor mari care au deschis scorul inca din minutul 9. Axente a fost faultat in careu, iar Goga a transformat penalty-ul.

Sapte minute mai tarziu Axente avea sa reia cu capul in plasa pentru 2-0 o centrare venita din corner. Pustii lui Adrian Stoicov au punctat si ei cu un minut inainte de pauza. Zele a tras puternic la poarta, Lepmets a respins in corner, Stancu a executat lovitura de colt, iar Bostina a reluat cu capul in plasa pentru 1-2. Pe langa aceste reusite, cei 500 de spectatori veniti la stadion au avut ocazia sa vada la lucru celebrul sistem 4-3-3 si au avut ce vedea, vedetele de la echipa mare dand impresia ca se simt perfect in noul sistem impus de patronul Marian Iancu.

Axente a fost ratangiul primlor 45 de minute, atacantul lui Poli fiind de mult ori in ocazia de a inscrie, insa de fiecare data portarul advers, Iordache s-a opus. In repriza a doua cei doi antrenori, Vali Velcea si Adrian Stoicov au schimbat liniile, iar jucatorii intrati pe parcursul jocului au mai incetinit actiunile de poarta. Totusi, cei care au marcat au fost tot jucatorii din liga a II-a. Goga (58) a facut dubla dupa o balbaiala in apararea adversa, iar Patras, aruncat in lupta de doar cateva minute a inchis tabela pentru un sec 4-1 (73).

Saptamana viitoare Poli Timisoara are primul meci din returul ligii secunde in fata celor de la FC Bihor si asteapta cu sufletul la gura ca autoritatile locale sa rezolve problema actionariatului.
Echipele care au evoluat in Poli – Poli II 4-1:
Poli Timisoara: Lepmets – Belu, Scutaru, Ilie, Sandu – Chis, Zaluschi, Poparadu – Goga, Axente, Popovici
Poli II: Iordache – Vucea, Daruiala, Dubei, Zele – Constantinescu, Stancu, Lupancu – Vantura, Bostina, Mucsi
Au mai jucat: pentru Poli: Kirev, Rocha, Ricketts, Carstea, Fuchs, Dobricean, Petcut, Popa si pentru Poli 2: Tritoiu, Altmayer, Rotariu, Iovan, Szalkay, Silaghi, Bocsan, Barbut.