FOTO! Otelul – Benfica 0-1! Campioana Romaniei n-a miscat in fata portughezilor!

Otelul Galati a pierdut din nou la limita meciul al doilea din Champions League, fiind invinsa de Benfica Lisabona pe National Arena cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat in prima repriza de Bruno Cesar, Otelul avand o uriasa sansa dubla de egalare in prelungiri, cand Frunza si Perendija au ratat incredibil.

Asezarea 4-3-2-1 a lui Dorinel Munteanu, cu Marius Pena varf de Lance a fost de fapt o asezare 4-5-1 cu Pena in afara careului si restul otelarilor in propria suprafata de pedeapsa, unde au incercat minute in sir sa blocheze avalansa de atacuri ale lusitanilor.

Statistica spune totul

Otelul a trimis pe durata meciului 209 de pase, in timp ce Benfica a reusit 522. Mai mult decat dublu, ceea ce arata ca portughezii au fost cei care au tinut mingea si au construit, in timp ce elevii lui Dorinel Munteanu mai mult s-au uitat ce fac ceilalti si au alergat dupa minge.

Chiar daca Otelul putea egala in ultimele minute de joc, partida a fost una in care Benfica a dominat fara sa forteze, reusind si primul gol din istoria noului Stadion National.

1. CAMPIOANA MOLDOVEI POATE!..sa vazut adevarul simplu si la obiect, cum a ajuns otelul campioana galatiului,mai multe vorbe sunt de prisos….

2. Dupa 64 de minute fara sut la poarta trebuia poate sa ne intrebam daca se va marca vreun gol din offside ca in ultimele etape scurse ale trecutului camion MITIC al campionatului..
    Ceea ce a facut Urziceniul lui Dan Petrescu,,Bursucul” cu 8 puncte si primavara europeana NICI peste 50 de ani nu vom mai intilni…