FOTO! Nationala de handbal a Romaniei a invins fara probleme Angola la Timisoara, in ultimul test inaintea debutului la Mondiale

Elevele lui Tadici vor disputa sambata la Novi Sad, contra Tunisiei, primul meci din grupa D a Campionatului
Mondial.’Tricolorele’ au sustinut ultima repetitie inaintea plecarii in Serbia, la Sala Constantin Jude, contra Angolei.
In fata unei sali pline, Romania s-a impus fara probleme, conducand detasat pe parcursul primei reprize. Dupa 7-1 in minutul 8, romancele au iesit la pauza cu un avantaj de 10 goluri(14-4), iar in repriza a doua desi jucatoarele din Angola au reusit sa inscrie de mai multe ori, profitand si de unele greseli aparute in jocul ‘tricolorelor’, victoria gazdelor a fost clara (28-18).
„Nu ne asteptam oricum ca Agola sa ne puna prea mari probleme avand in vedere ca handbalul de acolo stim ca nu este prea bine dezvoltat. Ele au venit si dupa un meci disputat marti cu Franta si probabil sunt si obosite, insa important este ca noi sa crestem de la meci la meci, pentru ca sa fim in forma la meciurile de la Campionatul Mondial care ne intereseaza cu adevarat. Si fetele noastre nu si-au revenit complet fizic, pentru ca au fost cateva nopti pierdute din cauza pierderii avionului, dar incet-incet ne recuperam si pana la startul Campionatului Mondial fetele vor fi suta la suta. Avem o grupa foarte dificila, stim ca Ungaria si Germania sunt adversari foarte puternici, dar nu putem neglija nici Tunisia si nici Cehia, tari in care handbalul a crescut destul de mult in ultimii ani”, a spus  Eliza Buceschi.
„Eu zic ca jocul cu Angola a fost unul foarte bun. Chiar daca au mai fost si unele greseli, cand vom incepe jocurile oficiale, eu cred din toata inima ca vom fi foarte bine pregatite. Eu zic ca avem sanse la acest Mondial, avem o echipa tanara dar cu sanse destul de mari. Din ce am vzaut eu pana acum fetele sunt doritoare si sunt convinsa ca vor dovedi in teren. Avem o grupa destul de tare dar trebuie sa luam fiecare meci in parte, sa-l jucam, sa-l castigam cu ajutorul lui Dumnezeu si sa mergem cat mai sus „, a spus si portarul Talida Tolnai, chemata pe utima suta de metri sa se alature lotului tricolor: ‘Eu zic ca atata timp cat este nevoie de tine e bine sa vii, sa-ti faci datoria fata de tara, fata de suporterii pe care ii avem si fata de echipa. Ma simt foarte bine ca sunt aici”, a conchis Tolnai.
Golurile Romaniei in meciul de miercuri cu Angola au fost inscrise de : Neagu-4 Tacalie-4, Ardean-4, Parvut- 3, Ciuciulete-2, Chiper-2, Buceschi-2, Dinca -1, Pintea-1, Bradeanu-1, Perianu-1, L. Marin-1, Manea-1 si Zamfir- 1.
Pentru reprezentativa Angolei cele mai bune marcatoare au fost: Cazanga-5 goluri, Monteriro-3, Cassoma-3 si Bernardo-3.
La finalul meciului cu Angola, ‘tricolorele’ au ramas minute bune pe parchetul salii Constantin Jude pentru a face poze si pentru a le oferi autografe timisorenilor.
Romania va sustine primul meci la Campionatul Mondial din Serbia, sambata de la ora 20,15 cu Tunisia. Vor urma apoi alte 4 partide tot in grupa D, duminica(20,15)- cu Australia, luni (18,00)-cu Germania, miercuri(20,15)-cu Ungaria si joi(20,15)- Cehia.