FOTO! BC Timisoara pierde la limita cu Craiova, in ultimul meci disputat pe teren propriu in acest an

Alb-violetii au inregistrat vineri primul esec din ‘era’ Petricevic, dupa o partida care i-a tinut cu sufletul la gura pe spectatorii prezenti in Sala Constantin Jude pana in ultimele secunde.

Meciul a fost inca de la inceput sub semnul echilibrului. ‘Leii’ au condus in primele minute ale partidei(10-6), dar oaspetii au fost cei care au incheiat in avans primul sfert(22-26).
Pe debutul celui de-al doilea, Craiova s-a distantat la 6 puncte(24-30), insa timisorenii au reusit sa tina aproape si chiar au revenit la conducere pentru un moment(42-40, min.19), oltenii iesind la pauza cu un singur punct avans(42-43).
Cel de-al treilea sfert a apartinut trupei lui Petricevic, care in minutul 29 avea un avantaj de 8 puncte pe tabela(63-55). Insa alb-violetii nu au putut sa pastreze diferenta. Oaspetii au inscris 6 puncte consecutive si cu zece minute inainte de final erau la 2 puncte in spatele timisorenilor(63-61), pentru ca in primele minute ale sfertului patru sa treaca la timona, ajungand sa conduca 75-69(35′). Finalul a fost insa unul pe muchie de cutit. Banateii s-au apropiat la doar un punct(83-84) cu 25 de secunde inainte de final, Seals a mai pus insa un punct in contul echipei sale dintr-o ‘libera’, nou-venitul Gacesa a ratat ‘trita’ care putea aduce victoria Timisoarei, iar in ultimele secunde Bureau a mai transformat o aruncare libera, stabilind scorul final la 83-86.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
Cel mai bun marcator al BC Timisoara a fost Vladimir Panic, cu 21 de puncte urmat de Jovanovic( 14 puncte), Conley(14 puncte) Radulovic(13p), Gacesa(12P), Lapuste( 7 p) si Toth( 2p).
Pentru Craiova, cele mai multe puncte le-a marcat Seals, 26 urmat de fostul jucator al BC Timisoara, Bogdan Popescu, cu 22 de puncte.

1. Degeaba joaca echipa „mai bine” daca se pierd meciuri. Daca un meci se pierde sub 5 pct diferenta este vina antrenorului!!! Asa ca sa nu-l mai umflam cu pompa pe acest Petricevic, este un antrenor normal, nimic deosebit dar care are un marketing bun si care stie sa se vanda la un pret peste valoarea lui. Rezultatele din ultimele lui experiente in Romania ne demonstreaza asta: locul 11 la penultima vizita la Tm, dezastru la Sibiu si acum o infrangere pe teren propriu pe greseli de antrenor in ultimul sfert cand nu a stiut sa gestioneze un avantaj de 8 pct. Si va mai urma o infrangere la Medias, play-off-ulse departeaza tot mai mult de noi dar in schimb Petricevic isi face in continuare „imagine” doar cu vorbele si nicidecum cu rezultatele… Pacat ptr ca Timisoara traieste inca in trecut, traieste inca din amintiri….