Fortuna si-a revenit dupa esecul cu Olimpia. Victorie importanta pentru formatia timiseana

TIMISOARA. „Zeitele” de la Becicherecu Mic se intorc cu 3 puncte mari de la Bucuresti, acolo unde au trecut cu 3-0 de una din revelatiile debutului de sezon din prima liga de fotbal feminin. Fortuna s-a impus cu 3-0, dupa un meci pe care l-a dominat.

Inaintea etapei a 5-a, ambele echipe aveau aceeasi linie de clasament cu 3 victorii si un esec, si doar invingatoarea putea ramanea in grupul fruntas. Prima repriza disputata pe terenul sintetic al lui Carmen Bucuresti a fost echilibrata, dar echipa banateana a avut acel plus care le-a adus avantajul la pauza, 0-1, dupa golul marcat de Melisa Sodinca, una din piesele de baza din angrenajul gruparii gandit de Sorin Brindescu.

In partea secunda, banatencele au tinut mai bine mingea si si-au creat mai multe ocazii de gol. Golghetera echipei Laura Rus si-a facut inca o data datoria, punctand dupa o faza frumoasa, ca Bianca Ienovan sa stabileasca scorul final, 0-3. Victorie importanta pentru banatence, care continua lupta la varf.

In etapa viitoare, in weekend, echipa banateana va juca acasa cu cealalta echipa din Bucuresti, Fair-Play, un joc in care banatencele sunt favorite certe.

In alta ordine de idei, clubul banatean a anuntat despartirea de doua dintre jucatoare. Este vorba despre Cristina Sucila si Maria Neacsu, jucatoare care au fost pe foaia de joc si la partida din runda trecuta cu Olimpia Cluj.