Fortuna Becicherecu Mic isi continua marsul triumfal in Liga 1 de fotbal feminin

TIMISOARA. Sapte victorii la rand. „Zeitele” de la Fortuna Becicherecu Mic au obtinut astazi cel mai important succes din turul campionatului. Echipa de langa Timisoara s-a impus in derbiul rundei a 8-a din Liga 1 de fotbal feminin pe terenul echipei Heniu Prundu Bargaului. A fost 3-0 pentru banatence la finele unei partide pe care au controlat-o.

Elevele pregatite de Florin Padurean si Andra Vela aveau nevoie de o victorie pentru a ramane in plasa liderului, Olimpia Cluj, dar si pentru a sparge „gheata” pe un teren unde putine echipe se impun. Prima repriza a fost echilibrata, iar la vestiare s-a intrat cu 0-0 desi banatencele au fost mult mai prezente in joc. Mitanul secund incepe cu golul reusit din apropiere de Bianca Ienovan, jucatoare care va merge la nationala alaturi de Claudia Bistrian. Fortuna a continuat sa domine, s-a aparat sus, a recuperat bine mingea si a pus presiune la poarta adversa, in timp ce gazdele nu au reusit sa atace consistent in jumatatea oaspetelor. Alexandra Lunca a reusit golul surprinderii spre final de joc, iar Mariana Voinea, in prelungiri a stabilit scorul final, Heniu – Fortuna 0-3!

Este a saptea victorie la rand pentru echipa banateana, care a pierdut doar meciul din deschiderea campionatului, contra liderului Olimpia Cluj si mentie suspansul in lupta pentru titlu.