Fortuna a pierdut doua puncte mari pe final. Echipa timiseana coboara pe locul trei

TIMIS. Derby-ul etapei a X-a din Liga 1 Feminin a coincis cu asa numitul derby al comunelor. Heniu Prundu Bargaului, una din constantele ligii de elita din Romania a intalnit gruparea timiseana Fortuna Becicherecu Mic, care in acest sezon si-a propus obiective inalte. Partida s-a ridicat la nivelul asteptarilor, dar s-a incheiat nedecis, 2-2.

CITESTE SI: A izbucnit un nou focar de coronavirus la Timisoara, sunt 26 active in tot judetul. Avem 388 de oameni infectati in spitale si un singur loc liber la Terapie Intensiva

Banatencele aveau nevoie de victorie pentru a ramane in „coasta” Olimpiei Cluj, dar succesul era tintit si de echipa din Bistrita Nasaud pentru a ramane in Top 6. A rezultat un meci frumos, in care Fortuna a fost echipa mai activa, dar si cea care in cele din urma a facut mai multe greseli.

Pana la pauza, totul a mers conform planului, banatencele conducand cu 2-0, ambele reusite venind de la golghetera echipei, Laura Rus. Totul parea sa mearga in favoarea formatiei pregatite de Sorin Brindescu, insa ultimul sfert de ora a fost de cosmar. Andreea Corduneanu a punctat in minutul 77, iar Lenuta Stef a egalat in minutul 86 stabilind scorul final, 2-2.

Fortuna pierde doua puncte mari si cade pe locul 3, deoarece Odorhei a invins 4-1 pe Alexandria si are cu un punct mai mult decat Becicherecu Mic, care are insa si un meci mai putin disputat.

Fortuna mai joaca din sezonul regulat restanta cu Aradul, apoi meciul pentru locul doi cu Odorhei, de acasa.

O mentiune si pentru Melisa Sodinca, jucatoarei Fortunei sarbatorindu-si duminica ziua de nastere, care nu a venit insa cu un succes, ci doar cu un punct. Melisa este una din cele mai experimentate jucatoare din lot si una din golgheterele echipei din acest sezon.