Finala cu cinci goluri pe Dan Paltinisanu. Avantul Periam castiga Cupa Romaniei la nivelul judetului Timis. Foto

TIMISOARA. Vecine de clasament in Liga a IV-a, CSC Dudestii Noi si Avantul Periam au disputat si ultimul act al Cupei Romaniei la nivelul judetului Timis.

Nici nu s-au asezat bine in teren cele doua echipe ca formatia din Dudesti a si deschis scorul. In minutul 4 Plopeanu a transformat o lovitura de la 11 metri, iar formatia considerata gazda lua prima optiune pentru trofeu. Avantul Periam a inceput sa atace mai sustinut, iar in minutul 26 a venit si egalarea, adusa de Ologu, cel care a stabilit si scortul pauzei.

Inceputul partii a doua a fost unul echilibrat, pana in minutul 57, cand un sut din marginea careului al lui Ologu a lovit bara, a revenit in teren, iar Bobu a trimis in poarta lui Burtic. Dudestiul a fost nevoita sa iasa la atac, iar asta a costat-o pe formatia pregatita de Vali Miculescu. In minutul 79 Blaga a recuperat o minge in partea dreapta, a centrat in fata portii, iar de acolo Trandu a trimis in plasa pentru 3-1.

Dupa acest gol a cedat si nocturna de pe Dan Paltinisanu, insa meciul nu a fost oprit. La trei minute distanta Periamul a fost aproape de golul 4, insa Burtic l-a blocat pe Ologu. Dudestiul a continua sa atace, iar in finalul meciului a reusit sa reduca diferenta de pe tabela. La o lovitura libera din partea dreapta, Lobonea a trimis cu capul in plasa si a stabilit scorul final, 3-2 pentru Avantul Periam.

Odata cu acest rezultat Periamul ajunge in faza regionala a competitiei knock-out, si ajunge la a treia victorie in acest sezon competitional in fata rivalei din Dudestii Noi.