Final de tur cu victorie pentru ACS Poli. Trupa lui Velcea s-a impus cu 3-2, la Oradea, desi a fost condusa in doua randuri

Echipa timisoreana incheie neinvinsa prima parte a campionatului. Banatenii se afla pe locul doi in clasamentul Seriei a II-a, a Ligii secunde, cu un total de  26 de puncte, la un singur punct distanta de liderul Corona Brasov.
ACS Poli a inceput bine meciul de la Oradea si a dominat primele minute de joc, dar cei care au deschis scorul au fost bihorenii. In minutul 13, Ovidiu Popa a profitat de o respingere gresita a lui Nanu si l-a invins pe Kirev cu un sut din coltul careului mic.
Peste doar 8 minute, insa, timisorenii au restabilit egalitatea, Petrovici marcand, cu capul, din sase metri, in urma unui corner executat de Trandu.
Pana la pauza ambele echipe si-au mai creat ocazii de a inscrie, gazdele prin Petrache, iar ACS Poli prin Goge, dar scorul dupa primele 45 de minute a ramas 1-1.
Oradenii au inceput tare partea a doua a jocului, Kirev a scos de sub bara, mingea expediata din lovitura libera de Tarnacop(48), Hadar a sutat putin pe langa de la peste 20 de metri(49) pentru ca acelasi Tarnacop sa-l puna  din nou la incercare pe Kirev in minutul 51 cu un sut din afara careului, portarul timsorenilor reunsind sa respinga in extremis.Timisorenii au reactionat prin Enciu(53), insa sutul destul de slab al acestuia a fost respins de Oltean.
Gazdele aveau sa duca scorul la 2-1 in minutul 54. Markus a profitat de o gafa a lui Kirev, care nu s-a inteles cu fundasul Sacir si a inscris din careul mic. Peste doar sase minute, insa, ACS Poli a beneficiat de un penalty. Enciu a fost faultat in careu de Oltean, iar Trandu a transformat cu o ”scarita” spectaculoasa. Si din nou cele doua echipe au fost la egalitate:2-2.
Trandu nu s-a oprit  la executia de la penalty si in minutul 65 l-a invins pe Popescu cu un lob superb, la vinclu, de la 2o de metri, stabilind astfel si scorul final: 3-2 pentru ACS Poli, care incheie en fanfare prima parte a campionatului.
ACS Poli a evoluat l Oradea  in formula: Kirev – Sacir, Petrovic, Seroni, Marovic – Goge (84, Dobricean), Poparadu, Trandu, Nanu (62, Bostina) – Boldea, Enciu (75, Balace).