Final de sezon pentru handbalisti. SCM Poli Timisoara eliminata in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

TIMISOARA. Plecata la drum cu gandul de a repeta performanta din urma cu doua sezoane, SCM Politehnica Timisoara nu a reusit nici macar sa ajunga in Final Four-ul competitiei.

Dupa doua victorii, in fata Pitestiului si Buzaului, Poli a intalnit Dobrogea Sud Constanta. Formatia de la malul marii a inceput mai bine si a condus cu 2-0, 3-1 sau 4-2, insa timisorenii au revenit si au egalat la 4 in minutul 12. Din acel moment Poli a fost intr-o permanenta urmarire a adversarului, care s-a distantat incet-incet pe tabela de scor, iar la jumatatea intalnirii avea un avantaj de 5 goluri, 16-11.
Repriza a doua s-a desfasurat pe aceleasi coordonate, timisorenii fiind condusi la o diferenta maxima de 5 goluri. In cele din urma, Dobrogea Sud s-a impus cu 29-24 si a eliminat-o pe Poli din Cupa.

Cel mai bun marcatori al alb-violetilor a fost Sadoveac, autor a 5 reusite, dintre care una singura de la 7 metri.Cimpan, Baican si Caba au punctat de cate 4 ori, Somlea si Neamtu au inscris cate doua goluri, in timp ce Dedu, Barros si Fenici au avut cate un gol in cont.

Astfel, Politehnica termina dezamagitor sezonul handbalistic intern, cu un sfert de finala jucat in Cupa si un loc 9 in campionat.