Final de sezon de cosmar pentru echipele din Timis in Superliga fetelor. Politehnica a pierdut cu Farul, Banat Girls a mai bifat o neprezentare

TIMISOARA. Politehnica Timisoara si Banat Girls Comlosu Mare au terminat in genunchi sezonul in Superliga de fotbal feminin.

Formatia alb-violeta a jucat ultimul meci la Dumbravita, impotriva Farului Constanta, echipa ce avea deja in vitrina titlul de campioana. Timisorencele au fost cele care au deschis scorul. Dana Cioabla a primit o pasa pe dreapta, dupa care a trimis in careu, mingea a fost respinsa gresit de o constanteanca si a ajuns la Shaira Pera, iar aceasta a trimis in plasa. Cateva minute mai tarziu, Laura Rus a executat perfect un corner, direct pe poarta, Sara Campean a atins mingea, dar a nu a putut sa o si indeparteze, iar balonul a intrat in plasa.
Politehnica a revenit in avantaj, dupa ce Shaira Pera a centrat, mingea a ajuns la Patricia Serban, iar aceasta a semnat prima sa reusita in Superliga. Pana la pauza campioanele au egalat din nou, prin aceeasi Laura Rus, cu un sut din interiorul careului.

Repriza a doua a fost una echilibrata cu putine ocazii notabile. Din minutul 65, Poli a ramas si cu o jucatoare in minus, dupa ce Anda Jivan a vazut doua cartonase galbene in 5 minute.
Farul si-a respectat statutul de campioana, iar in ultimele minute ale intalnirii a reusit sa inscrie prin Nicoleta Deca si s-a impus cu 3-2.

Astfel, Farul incheie sezonul cu titlul de campioana, iar Politehnica a incheiat pe locul al patrulea in play-off, cu un bilant catastrofal, 1 victorie si 11 infrangeri.

Banat Girls la a doua neprezentare

Banat Girls Comlosu Mare trebuia sa joace in ultima etapa in deplasare cu ACS Targu Mures. Fotbalistele timisene nu si-au primit salariile in ultimeloe trei luni si astfel au luat decizia de a nu se prezenta la meciul cu ultima clasata.
Aceasta este a doua neprezentante pentru echipa din Comlosu Mare, dupa cea de la Alexandria, din etapa a IV-a. Astfel, formatia timiseana a incheiat sezonul pe locul 2 in play-out, cu 30 de puncte si un bilant de 5 victorii, si cel mai probabil 7 esecuri.