Final de cosmar! BC Timisoara elimina incredibil Ploiestiul din Cupa Romaniei. FOTO

Misiunea imposibila din sfertul Cupei Romaniei, unde BC Timisoara nu era creditata cu sanse prea mari, a devenit un mic miracol in baschetul romanesc.

Dupa ce au pierdut in tur la 8 puncte diferenta, 77-85, BCT avea nevoie de un meci perfect, pentru a elimina cea mai buna echipa romaneasca din ultimul deceniu, Asesoft Ploiesti… Chiar daca nu a fost meciul perfect, ce s-a intamplat in Sala Constantin Jude a fost mai mult decat palpitant, chiar dramatic, iar „Leii din Banat” au demonstrat ca nimic nu este imposibil. Condusi cu 11 puncte la finele primelor 10 minute si chiar la 14, in sfertul 2, 24-38, tehnicianul Dragan Petricevic a avut ca si in alte randuri cuvintele la el pentru a motiva jucatorii. La pauza mare, prahovenii mai aveau doar un punct avans, iar dupa 30 de minute, BCT era la un scor de calificare, 63-54.

Atenti la recuperari, unde au fost superiori, 34-25, dar si la libere, 29 din 31, fata de 18 din 24, BCT a gestionat bine momentele delicate din final si s-au impus la „potou”, 84-74, adica cu plus doua puncte la total general.

Calificare extraordinara pentru BCT, care revine dupa cativa ani in Final 4 al Cupei. Tripleta Jovanovic, Popescu, Persic a fost principala arma a victoriei, cei trei reusind cate 24, 21 si 19 puncte, circa 75 % din totalul echipei. De cealalta parte, Runkauskas si Zigeranovic au fost principalele pericole, cu 24, respectiv 14 puncte.

A fost si meciul de care publicul timisoarean si iubitorii baschetului aveau nevoie, pentru a umple Sala Constantin Jude la urmatoarele partide.