Fetele de la Politehnica Timisoara isi continua marsul spre titlu. Victorie cu Miercurea Ciuc. Foto

TIMISOARA. Etapa a doua din play-off a fost deschisa la Timisoara in Liga 1 feminina cu meciul dintre Politehnica, liderul clasamentului si Csikszereda Miercurea Ciuc. Dupa 90 de minute intense, fetele in alb-violet s-au impus cu 2-0.

Echipa harghiteana a venit sa se apere pe Bega si sa incerce sa agate un punct, asta a fost strategia lor, in timp ce banatencele au avut rabdare sa construiasca si o posesie buna cu care a atacat jumatatea adversa.

Lorena Mihailesc, tanara de 14 ani, care de cand a intrat in teren in meciul cu Carmen continua sa uimeasca, facand-o apoi si in victoria din Cupa Romaniei de la Arad, a inscris din nou si arata o forma extraordinara. Tineti minte acest nume. Poli putea chiar conduce si mai clar pana la pauza, dar capitanul Teodora Meluta a ratat un 11 metri… Nu a fost insa nicio problema, pentru ca ea a dat in continuare siguranta defensivei, ajutand si ofensiva.

In partea secunda, golghetera echipei Bianca Ienovan a marcat si ea, confirmand recentele selectionari la nationala. Asadar, 2-0, dar un joc convingator care da sperante ca la vara Timisoara va putea castiga titlul intr-un sport de echipa. Si vorbim de fotbal, acolo unde la baieti suntem in faliment.

Am avut momente bune, am avut momente de pauza in joc, am avut momente in care nu am gasit cele mai bune solutii. E clar ca Ciucul va fi o nuca tare pentru orice echipa. etapa trecuta au pierdut greu la Cluj, in minutul 70 era inca 0-0, o echipa care se apara foarte bine si poate sa fie periculoasa pe contraatac. Noi am reusit sa oprim marea majoritate a actiunilor lor inca din fasa, nu au fost periculoase, nu cred ca au avut vreun sut la poarta, nu pe poarta, dar as fi vrut mai multa claritate in actiuni, mai mare claritate in pase. Nu stiu de ce unele jucatoare au fost agitate si emotionate. Jucam sub presiune. E un lucru normal. Trebuie sa le intelegem si pe fete, nu au mai trait asa ceva si vom incerca sa ne adaptam. Una peste alta un joc bun, unul in care ne-am creat multe ocazii, am ratat prea multe, inclusiv un penalty, lucru pe care va trebui sa il corectam si sa-l punem la punct pana la meciurile urmatoare pentru ca vor fi meciuri in care nu o sa avem atatea ocazii si va trebui sa inscriem. Nu ne putem permite sa pierdem puncte„, a spus la final antrenorul timisorean, Mirel Albon.

Politehnica are maximum de puncte, 36, si va evolua etapa viitoare la Comlosu Mare contra Banat Girls. Apropo de echipa timiseana ea va evolua maine, in etapa a doua, la Giurgiu contra echipei Carmen Bucuresti, intr-un meci ce poate conta pentru lupta la locul 3.