Fetele de la Politehnica Timisoara au detronat liderul si isi pastreaza pozitia pe podium

TIMISOARA. Penultima etapa a play-off-ului in prima liga de fotbal feminin a avut cap de afis meciul de la Timisoara dintre Poli si Heniu Prundu Bargaului. La alb-violete, victoria era necesara pentru a ramane pe locul 3, iar pentru oaspete un eventual succes insemna in continuare pastrarea fotoliului de lider.

Partida a fost deschisa astfel oricarui rezultat, cu oaspetele favorite dupa ce castigasera meciul tur cu 4-0. Poli insa si-a depasit astazi conditia si fetele au demonstrat ca daca vrei cu adevarat poti… dupa ce baietii au retrogradat ieri in C!

S-a terminat 2-1 dupa 90 de minute de fotbal intens, in care alb-violetele au aratat atitudine si dorinta. Victoria a fost chiar mai clara, dar pana la urma importante sunt cele 3 puncte. Melisa Sodinca si Bianca Ienovan au facut 2-0 pana la pauza, vizitatoarele multumindu-se cu un gol de oanoare, care a fost marcat tot de o polista, dar in propria poarta, Hategan.

Una peste alta o propaganda buna fotbalului feminin, dar si o demonstratie ca orice se poate intampla. Poli ramane pe locul 3, in timp ce Heniu a pierdut pozitia de lider in fata Clujului.