FCM Targu Mures – Poli Timisoara 2-3! Poli ramane singura echipa neinvinsa dupa 11 etape

Fanii timisoreni sunt in delir. Dupa ani si ani de asteptari echipa lor favorita joaca in sfarsit fotbal de calitate. Nu doar asta ii multumeste pe tifosii banateni, ci mai ales maniera in care echipa lor calca totul in Liga I. Ultima victima a banatenilor: FCM Targu Mures. Echipa antrenata de fostul tehnician al Politehnicii, Ioan Ovidiu Sabau nu a tinut piept echipei lui Cosmin Contra decat o repriza. In cea de-a doua, Poli a dominat si a reusit in minutul 81, prin Ianis Zicu sa castige o partida in care dupa 45 de minute parea ca nu o poate controla. Pe o vreme mohorata, gazdele au inceput furtunos partida si dupa doar doua minute de la primul fluier al centralului Cristi Balaj aveau sa deschida scorul. Vagner a centrat excelent de pe dreapta, Didi a a prelungit cu pieptul pentru Stere, iar acesta l-a invins pe Pantilimon cu un sut superb care s-a oprit sub transversala. Timisoara a iesit la joc si dupa doar patru minute Axente si Helder s-au incurcat reciproc in marginea careului advers, irosind o buna sansa de a periclita poarta lui Caparco. Egalarea s-a produs in minutul 20. Cel mai in forma fotbalist al Timisoarei in ultimele partide, Ianis Zicu marcand cu un sut la coltul lung. Magera i-a oferit atacantului timisorean o pasa magistrala printre fundasii adversi si Zicu a trimis din prima fara speranta pentru goalkeeper-ul advers. Echilibrul pe tabela nu s-a mentinut decat opt minute, gazdele de la Targu Mures revenind la conducere prin Munteanu. Acesta a reluat cu sansa din fata portii o minge centrata in careu de Topic din corner. Revitalizati la puaza de un Contra extrem de nervos, timisorenii au iesit de la cabine mult mai motivati. Chiacu a readus egalarea pe tabela de marcaj, iar Zicu, cu zece minute inainte de fluierul de final al lui Cristi Balaj a adus fericirea pe fata lui Contra. In urma acestei reusite, Poli ramane neinvinsa in campionat si asteapta partida de maine dintre Otelul Galati si Gloria Bistrita pentru a vedea daca ramane lidera Ligii.

min 90 Final de meci. Poli castiga cu 3-2 si trece pe primul loc al Ligii I min 85 Gazdele se arunca in atac incercand sa obtina macar un punct. min 83 La acest scor inregistrat pe tabela de marcaj, Poli este noul lider al Ligii I. min 81 GOOOOOOL POOOOOOOOLI SHOW marca Zicu. Atacantul adus de la Dinamo a dejucat pasul la ofside al ardelenilor, a driblat toti fundasii care i-au iesit in fata si a marcat penru 3-2. min 78 Ultima schimbare si la ardeleni. Vasilache ii ia locul lui Issa Ba min 77 Goga aseaza balonul pentru Chiacu a carui sut trece putin pe langa poarta amfitrionilor min 71 Ultima schimbare la Poli. Iese Curtean, intra Bourcean min 68 Schimbare la gazde. Locul lui Didi este luat de Dan Roman min 64 Bara pentru Targu Mures. Sutul lui Issa Ba de la 17 metri se opreste in bara din dreapta a lui Pantilimon. A urmat un corner la fel de periculos, insa lovitura de cap a lui Didi a fost retinuta de Pantilimon. min 59 A doua schimbare la Poli. Intra Goga in locul lui Magera. min 57 Galben primit de senegalezul Issa Ba. min 54 Gazdele cer penalty la caderea lui Vagner in careul. Fundasul dreapta al ardelenilor a cazut in careu, insa Cisovsky l-a faultat la trei metri de careul banatenilor. Topic executa lovitura libera de la 18 metri, primul sut e respins de zidul timisorenilor, mingea ajunge la acelasi Topic care trimite pe jos, la firul ierbii, dar Pantilimon se intinde si retine fara mari probleme min 51 Chiacu aduce egalarea dupa un corner la poarta targmuresenilor. min 48 Alexa face o cursa incredibila, centreaza in careu, de unde Axente trimite putin pe langa cu capul min 46 Schimbare la Poli. Intra Chiacu in locul lui  Burca min 46 A inceput repriza a doua a partidei FCM Targu Mures - Poli Timisoara. min 45 Pauza. Dupa primele 45 de minute Poli este condusa de Targu Mures cu 2-1 min 35 Cartonas galben si pentru Zicu. min 35 Astafei este avertizat cu galben dupa o intrare neregulamentara asupra lui Scutaru. min 32 Schimbare la gazde: intra Astafei in locul lui Dan. min 28 GOL TARGU MURES: Munteanu readuce formatia din Targu Mures in avantaj, cu o reluare din fata portii dupa un corner executat de Topic. min 19 GOOOOOOOOL POLI: Zicu restabileste egalitatea cu un sut la coltul lung. Pasa ideala a lui Magera printre fundasii gazdelor si Zicu trimite din prima cu stangul fara speranta pentru Caparco. min 8 Sclipire ofensiva a lui Zicu, insa lovitura acestuia de cap trece pe langa poarta. min 5 Ocazie mare Poli. Axente si Helder se incurca in propriile preluari in marginea careului advers. min 1 GoooooooL Targu Mures: Reusita superba a lui Mihai Stere. Vagner a centrat de pe dreapta, Didi a prelungit cu pieptul in centrul careul pana la Stere, care l-a executat pe Pantilimon cu un sut de senzatie sub bara. Vreme inchisa, fara ploaie. Terenul se prezinta in conditii bune. In tribune sunt aproximativ 5.000 de spectatori. min 1  A inceput meciul de la Targu Mures. Echipele de start: FCM Targu Mureş: Caparco - Vagner, Cordos, Munteanu, Fernandes - Topic, Ba, Onicas, Stere - Florin Dan, Didi. Poli Timisoara: Pantilimon, Scutaru, Cisovsky, Burca, Sepsi, Helder, Alexa, Magera, Curtean, Zicu, Axente
Mult asteptatul titlu pare sa nu mai fie in acest sezon o Fata Morgana pentru echipa alb violeta. Cu un antrenor Cosmin Contra, aflat pe val, Poli Timisoara ramane singura formatiue neinvinsa in acest sezon. Seria rezultatelor bune poate continua si astazi, de la ora 15, in direct pe www.opiniatimisoarei.ro in etapa a 11-a in fata nou promovate FCM Targu Mures, echipa care-l are pe banca pe fostul tehnician de pe Bega, Ioan Ovidiu Sabau. Gazdele vin dupa o remiza alba la Buzau cu Victoria Branesti, iar oaspetii, alb-violetii dupa un succes spectaculos, acasa, in fata Rapidului. Acum un sezon, antrenorul Ioan Sabau era pe banca tehnica a Timisoarei, unde a obtinut cateva rezultate notabile, cel mai important fiind eliminarea lui Shakhtar Donetsk. Desi au mai plecat cativa jucatori, cu siguranta Sabau stie ce se intampla in cadrul clubului timisorean (cunoaste inca punctele slabe si calitatile jucatorilor pe care i-a antrenat), astfel ca din acest punct de vedere echipa sa are un usor avantaj in meciul de astazi. Totusi, jucatorii mai valorosi sunt in tabara timisoreana astfel ca acestia sunt favoriti la castigarea celor trei puncte. In fata echipelor de top ardelenii au dezamagit profund, pierzand acasa in fata lui Dinamo cu 2-6 si cu 1-4 cu U. Craiova. Timisoara lupta pentru titlu si cu siguranta vine la Targu-Mures pentru a lua toate punctele, astfel ca antrenorul si jucatorii FCM-ului vor pregati o tactica defensiva sperand sa obtina la final un rezultat de egalitate. Echipa gazda nu are deocamdata un golgheter, Florin Dan marcand in cele 10 etape 3 goluri, dar oaspetii ii au pe Zicu, Axente si Magera, care au marcat pana acum 10 goluri. Razboiul declaratiilor "Mi-aş dori să continuăm seria bună de victorii. Târgu-Mureş este o echipă ambiţioasă, chiar dacă a mai pierdut acasă. Depinde de joc, poate ne mulţumim şi cu un egal, dar la startul meciului plecăm cu gândul la victorie. Sabău aşează bine echipa în teren, ne cunoaşte foarte bine şi în plus, Târgu-Mureş are ambiţia de a rămâne în Liga 1. Pentru mine e mai important meciul cu Târgu-Mureş decât cel cu Rapid. Vreau să văd cum reacţionează jucatorii. Le-am spus de la început că trei rezultate bune nu înseamnă nimic. În ultimele două meciuri au jucat în sistemul 5-4-1, dar au demonstrat că pot pune mari probleme pe contraatac. S-au întărit cu nişte jucători valoroşi ca Fernandes, Vasilache sau Florin Dan şi au demonstrat că sunt o echipă solidă", Cosmin Contra - antrenor Poli Timisoara. "Vreau cu orice preţ victoria. Cunosc foarte bine echipa oaspete. În primul rând noi trebuie să fim foarte bine pregătiţi mental, fizic şi foarte motivaţi. Cel mai important e ca noi să alergăm mai mult, să fim disciplinaţi tactic. Cred că putem învinge", Ioan Ovidiu Sabau - antrenor FCM Targu Mures.

Fanii timisoreni sunt in delir. Dupa ani si ani de asteptari echipa lor favorita joaca in sfarsit fotbal de calitate. Nu doar asta ii multumeste pe tifosii banateni, ci mai ales maniera in care echipa lor calca totul in Liga I. Ultima victima a banatenilor: FCM Targu Mures. Echipa antrenata de fostul tehnician al Politehnicii, Ioan Ovidiu Sabau nu a tinut piept echipei lui Cosmin Contra decat o repriza. In cea de-a doua, Poli a dominat si a reusit in minutul 81, prin Ianis Zicu sa castige o partida in care dupa 45 de minute parea ca nu o poate controla.

Pe o vreme mohorata, gazdele au inceput furtunos partida si dupa doar doua minute de la primul fluier al centralului Cristi Balaj aveau sa deschida scorul. Vagner a centrat excelent de pe dreapta, Didi a a prelungit cu pieptul pentru Stere, iar acesta l-a invins pe Pantilimon cu un sut superb care s-a oprit sub transversala. Timisoara a iesit la joc si dupa doar patru minute Axente si Helder s-au incurcat reciproc in marginea careului advers, irosind o buna sansa de a periclita poarta lui Caparco.
Egalarea s-a produs in minutul 20. Cel mai in forma fotbalist al Timisoarei in ultimele partide, Ianis Zicu marcand cu un sut la coltul lung. Magera i-a oferit atacantului timisorean o pasa magistrala printre fundasii adversi si Zicu a trimis din prima fara speranta pentru goalkeeper-ul advers.

Echilibrul pe tabela nu s-a mentinut decat opt minute, gazdele de la Targu Mures revenind la conducere prin Munteanu. Acesta a reluat cu sansa din fata portii o minge centrata in careu de Topic din corner.
Revitalizati la puaza de un Contra extrem de nervos, timisorenii au iesit de la cabine mult mai motivati. Chiacu a readus egalarea pe tabela de marcaj, iar Zicu, cu zece minute inainte de fluierul de final al lui Cristi Balaj a adus fericirea pe fata lui Contra. In urma acestei reusite, Poli ramane neinvinsa in campionat si asteapta partida de maine dintre Otelul Galati si Gloria Bistrita pentru a vedea daca ramane lidera Ligii.

min 90 Final de meci. Poli castiga cu 3-2 si trece pe primul loc al Ligii I

min 85 Gazdele se arunca in atac incercand sa obtina macar un punct.

min 83 La acest scor inregistrat pe tabela de marcaj, Poli este noul lider al Ligii I.

min 81 GOOOOOOL POOOOOOOOLI SHOW marca Zicu. Atacantul adus de la Dinamo a dejucat pasul la ofside al ardelenilor, a driblat toti fundasii care i-au iesit in fata si a marcat penru 3-2.

min 78 Ultima schimbare si la ardeleni. Vasilache ii ia locul lui Issa Ba

min 77 Goga aseaza balonul pentru Chiacu a carui sut trece putin pe langa poarta amfitrionilor

min 71 Ultima schimbare la Poli. Iese Curtean, intra Bourcean

min 68 Schimbare la gazde. Locul lui Didi este luat de Dan Roman

min 64 Bara pentru Targu Mures. Sutul lui Issa Ba de la 17 metri se opreste in bara din dreapta a lui Pantilimon. A urmat un corner la fel de periculos, insa lovitura de cap a lui Didi a fost retinuta de Pantilimon.

min 59 A doua schimbare la Poli. Intra Goga in locul lui Magera.

min 57 Galben primit de senegalezul Issa Ba.

min 54 Gazdele cer penalty la caderea lui Vagner in careul. Fundasul dreapta al ardelenilor a cazut in careu, insa Cisovsky l-a faultat la trei metri de careul banatenilor. Topic executa lovitura libera de la 18 metri, primul sut e respins de zidul timisorenilor, mingea ajunge la acelasi Topic care trimite pe jos, la firul ierbii, dar Pantilimon se intinde si retine fara mari probleme

min 51 Chiacu aduce egalarea dupa un corner la poarta targmuresenilor.

min 48 Alexa face o cursa incredibila, centreaza in careu, de unde Axente trimite putin pe langa cu capul

min 46 Schimbare la Poli. Intra Chiacu in locul lui  Burca

min 46 A inceput repriza a doua a partidei FCM Targu Mures – Poli Timisoara.

min 45 Pauza. Dupa primele 45 de minute Poli este condusa de Targu Mures cu 2-1

min 35 Cartonas galben si pentru Zicu.

min 35 Astafei este avertizat cu galben dupa o intrare neregulamentara asupra lui Scutaru.

min 32 Schimbare la gazde: intra Astafei in locul lui Dan.

min 28 GOL TARGU MURES: Munteanu readuce formatia din Targu Mures in avantaj, cu o reluare din fata portii dupa un corner executat de Topic.

min 19 GOOOOOOOOL POLI: Zicu restabileste egalitatea cu un sut la coltul lung. Pasa ideala a lui Magera printre fundasii gazdelor si Zicu trimite din prima cu stangul fara speranta pentru Caparco.

min 8 Sclipire ofensiva a lui Zicu, insa lovitura acestuia de cap trece pe langa poarta.

min 5 Ocazie mare Poli. Axente si Helder se incurca in propriile preluari in marginea careului advers.

min 1 GoooooooL Targu Mures: Reusita superba a lui Mihai Stere. Vagner a centrat de pe dreapta, Didi a prelungit cu pieptul in centrul careul pana la Stere, care l-a executat pe Pantilimon cu un sut de senzatie sub bara.

Vreme inchisa, fara ploaie. Terenul se prezinta in conditii bune. In tribune sunt aproximativ 5.000 de spectatori.
min 1  A inceput meciul de la Targu Mures.

Echipele de start:
FCM Targu Mureş: Caparco – Vagner, Cordos, Munteanu, Fernandes – Topic, Ba, Onicas, Stere – Florin Dan, Didi.
Poli Timisoara: Pantilimon, Scutaru, Cisovsky, Burca, Sepsi, Helder, Alexa, Magera, Curtean, Zicu, Axente

Mult asteptatul titlu pare sa nu mai fie in acest sezon o Fata Morgana pentru echipa alb violeta. Cu un antrenor Cosmin Contra, aflat pe val, Poli Timisoara ramane singura formatiue neinvinsa in acest sezon. Seria rezultatelor bune poate continua si astazi, de la ora 15, in direct pe www.opiniatimisoarei.ro in etapa a 11-a in fata nou promovate FCM Targu Mures, echipa care-l are pe banca pe fostul tehnician de pe Bega, Ioan Ovidiu Sabau. Gazdele vin dupa o remiza alba la Buzau cu Victoria Branesti, iar oaspetii, alb-violetii dupa un succes spectaculos, acasa, in fata Rapidului. Acum un sezon, antrenorul Ioan Sabau era pe banca tehnica a Timisoarei, unde a obtinut cateva rezultate notabile, cel mai important fiind eliminarea lui Shakhtar Donetsk.

Desi au mai plecat cativa jucatori, cu siguranta Sabau stie ce se intampla in cadrul clubului timisorean (cunoaste inca punctele slabe si calitatile jucatorilor pe care i-a antrenat), astfel ca din acest punct de vedere echipa sa are un usor avantaj in meciul de astazi. Totusi, jucatorii mai valorosi sunt in tabara timisoreana astfel ca acestia sunt favoriti la castigarea celor trei puncte. In fata echipelor de top ardelenii au dezamagit profund, pierzand acasa in fata lui Dinamo cu 2-6 si cu 1-4 cu U. Craiova. Timisoara lupta pentru titlu si cu siguranta vine la Targu-Mures pentru a lua toate punctele, astfel ca antrenorul si jucatorii FCM-ului vor pregati o tactica defensiva sperand sa obtina la final un rezultat de egalitate. Echipa gazda nu are deocamdata un golgheter, Florin Dan marcand in cele 10 etape 3 goluri, dar oaspetii ii au pe Zicu, Axente si Magera, care au marcat pana acum 10 goluri.

Razboiul declaratiilor

„Mi-aş dori să continuăm seria bună de victorii. Târgu-Mureş este o echipă ambiţioasă, chiar dacă a mai pierdut acasă. Depinde de joc, poate ne mulţumim şi cu un egal, dar la startul meciului plecăm cu gândul la victorie. Sabău aşează bine echipa în teren, ne cunoaşte foarte bine şi în plus, Târgu-Mureş are ambiţia de a rămâne în Liga 1. Pentru mine e mai important meciul cu Târgu-Mureş decât cel cu Rapid. Vreau să văd cum reacţionează jucatorii. Le-am spus de la început că trei rezultate bune nu înseamnă nimic. În ultimele două meciuri au jucat în sistemul 5-4-1, dar au demonstrat că pot pune mari probleme pe contraatac. S-au întărit cu nişte jucători valoroşi ca Fernandes, Vasilache sau Florin Dan şi au demonstrat că sunt o echipă solidă”, Cosmin Contra – antrenor Poli Timisoara.

„Vreau cu orice preţ victoria. Cunosc foarte bine echipa oaspete. În primul rând noi trebuie să fim foarte bine pregătiţi mental, fizic şi foarte motivaţi. Cel mai important e ca noi să alergăm mai mult, să fim disciplinaţi tactic. Cred că putem învinge”, Ioan Ovidiu Sabau – antrenor FCM Targu Mures.