Fara antrenorul Petruescu, care a demisionat, Ripensia Timisoara a obtinut o victorie mare cu U Cluj

TIMISOARA. Pe un teren, care cu greu se poate numi de fotbal, Ripi a obtinut duminica victoria sezonului, dupa scenariul binecunoscut: oaspetii au condus, banatenii au egalat si apoi au castigat. Echipa timisoareana a invins asadar dupa un meci de mare lupta Universitatea Cluj, 2-1, Harald Fridrich reusind meciul carierei, cu o dubla!

Debutul de joc a fost extrem de modest, cele doua echipe cu greu reusind sa lege cateva pase, dar intr-adevar si terenul a avut rolul sau. Ioan Filip a reusit totusi sa deschida scorul, dupa ce a castigat usor duelul cu Gladun, marcand apoi pe langa Dobre, 0-1. Ca de atatea ori in 2021, Ripensia a avut replica si dupa cateva ocazii, Fridrich a egalat dupa un corner, minutul 42, astfel ca la pauza s-a intrat cu scorul de 1-1.

Partea secunda a fost mult mai atractiva. Ripensia a dominat ostilitatile, iar golul a picat normal. Ene a executat scurt o lovitura libera pana la Piftor, care a centrat la marginea careului mic, de unde Fridrich a pus din nou capul la cotributie, marcand pentru 2-1 in minutul 60. Meciul a ramas deschis, dar tot Ripensia a fost mai buna. Pe final Rauta a fost eliminat pentru un cot aplicat lui Sokovic, iar Piftor a tras sub bara, dar Gorcea a scos incredibil. Clujul putea egala in minutul 94, sutul lui Golan trecand milimetric pe langa. Ar fi fost insa nedrept, Ripensia meritand victoria.

Echipa timisoreana profita de infrangerea echipei din Recea la Constanta si urca pe locul 4 cu doua meciuri ramase de jucat, aceasta pozitie garantand ramanerea in Liga 2.

Trebuie spus insa ca antrenorul Cosmin Petruescu a demisionat cu nicio zi ramasa pana la duelul cu ardelenii, dupa o discutie aprinsa cu patronul Dumitru Mihu, iar echipa a fost condusa de secundul Iulian Muntean.

Ripensia Timișoara: Dobre – A. Macritchii, Rogac, Fridrich, Gladun – Coulibaly, T. Calin (cpt.) – Piftor, Ene (Golda 90+3′), Vl. Tudorache (V. Macritchii 69′) – Padurariu (Sokovic 56′).

In runda viitoare, Ripensia va evolua in deplasare pe terenul ultimei clasate, Pandurii Targu Jiu.