Excelent! Timisoara castiga primul meci din play-off-ul de baschet, la Craiova

TIMISOARA. Au intors calculul hartiei. Meci nebun de baschet in Banie, cu doua echipe ce au dat totul pentru a prelua conducerea in sferturile de finala ale Campionatului National. Dupa un joc cu multe rasturnari de scor, piperat cu aruncari spectaculoase, dar si cu ratari usoare, Timisoara a invins Craiova cu 71-69.

Pana in acest moment, „juvetii” castigasera trei din cele patru partide cu banatenii disputate in sezonul regulat si Grupa Rosie si erau favoriti si astazi, incepand partida mai bine, si avand avantaj dupa prima secventa, 22-19. Banatenii au aratat insa de fiecare data ca se pot bate de la egal la egal cu oricine, si au egalat pana la pauza mare, 39-39.

Apoi, ambele echipe au trecut la conducere, dar gazdele, sustinute si de un public galagios au intrat in ultimul sfert cu un avantaj de 4 puncte dupa o perioada cu putine reusite. Nu a fost insa destul, SCM Timisoara s-a agatat de fiecare balon si la un moment dat tabela arata 57-62. SCMU Craiova a revenit insa in forta dupa un timeout oportun, 66-62, si parea favorita in ultimele patru minute. Finalul a fost incendiar, Pesakovic a reusit cosul de 69-71, apoi banatenii s-au aparat bine la ultimul atac al Craiovei si au tinut de minge pentru o victorie importanta.

Se joaca dupa sistemul cel mai bun din 5 jocuri, iar partida a doua va avea loc vineri, tot la Craiova.

Banatenii au avut per-total procentaje mai bune la aruncari si au recuperat superior, 39-29, avand si mai multe pase decisive, 16-15, insa si posesii pierdute, 16-12.

Vukosavljevic a contribuit cu 15 puncte si 9 recuperari, iar Pesakovic cu 15 puncte si 4 pase decisive, insa victoria a fost a intregii echipe. De cealalta parte, Trupe a adunat 17 puncte si 6 recuperari, iar Currz, 16 puncte si 6 pase decisive.