Evolutii bune pentru fotbalistele Politehnicii Timisoara la nationala. Bianca Ienovan, la primul gol sub tricolor, Cristina Sucila a jucat si impotriva Moldovei si a Iordaniei. Foto

TIMISOARA. Jucatoarele Politehnicii Timisoara au fost implicate in ambele meciuri disputate de nationala de fotbal feminin in ultimele zile. Bianca Ienovan chiar a reusit sa si puncteze o data.

In meciul oficial cu selectionata Republicii Moldova, Cristina Sucila a intrat in minutul 46 in locul clujencei Ioana Bortan, si a prins din teren victoria cu 4-0 care a dus Romania la 3 lungimi in spatele Elvetiei, in grupa preliminara.
Bianca Ienovan nu a jucat in aceasta intalnire.

In amicalul cu Iordania, tricolorele s-au impus cu scorul de 3-1. In aceasta intalnire Cristina Sucila a intrat din primul minut in teren, fiind schimbata in minutul 62 cu fotbalista Sampdoriei, Cristina Carp.

Din minutul 46, Cristian Dulca a trimis-o in teren si pe Bianca Ienovan, in locul lui Carmen Marcu. Timisoreanca a fost cea care in minutul 73 a inscris pentru 3-1, dupa ce a primit o pasa pe culoar de la Mihaela Ciolacu, si a inchis tabela.

Dupa cele doua partide fotbalistele lui Poli revin la Timisoara si se vor prezenta la reunirea echipei, programata peste doua saptamani.
Politehnica va pleca la sfarsitul lunii iulie intr-un cantonament in Austria, unde va juca si meciuri amicale. Clubul urmeaza sa anunte in perioada urmatoare si numele adversarilor.