Esec usturator pentru Politehnica Timisoara pe terenul Mioveniului. Banatenii au luat doua goluri in superioritate numerica

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a suferit al treilea esec consecutiv din play-off-ul Ligii secunde, 4-0 pe terenul celor de la CS Mioveni, formatie care odata cu aceasta victorie s-a apropiat de primele doua clasate.

Poli a avut prima ocazie a intalnirii, in minutul 3, cand Popescu a prins o minge care se indrepta spre vinclul portii sale. Duelul a fost unul echilibrat pana in minutul 23, Mar a recuperat mingea din picioarele lui Axente si a trimis balonul in poarta cu un lob peste Hindrich. Mioveniukl a continuat sa domine jocul, iar cu un minut inaintea pauzei fostul timisorean Blanaru a patruns pe partea dreapta a trimis catre Cosereanu, iar acesta a trimis sub transversala portii timisorene.

La pauza Alexa i-a scos din teren pe Mera, Cioinac si Plazonja, iar in locul lor au intrat Munteanu, Ivanovici si Manea, insa nu s-au vazut prea multe schimbari in joc. La 10 minute de la reluare Mioveniul a ramas in 10 jucatori, dupa ce Oancea a vazut direct cartonasul rosu, dupa o intrare tare la Axente.

Nici dupa acest moment Poli nu avut prea multe reusit ofensive, dar au avut gazdele. In minutul 67, Popovici a trimis catre propriul portar, Rusu a fost insa pe faza si a trimis printre picioarele lui Hindrich in poarta timisoreana pentru 3-0.

Poli a fost aproape de gol in minutul 81, insa lovitura de cap a lui Axente s-a scurs pe langa poarta. Si daca timisorenii au ratat, au inscris cei de la CS Mioveni, in ultimul minut regulamentar, prin Isfan.

Astfel, poli a suferit cel de-al treilea esec din patru meciuri de play-off, acesta fiind cel mai dur al acestui campionat. Formatia timisoreana nu mai primise patru goluri intr-un meci de campionat din 2017, cand a fost invinsa cu 4-1 tot in deplasare de Luceafarul Oradea.

In runda viitoare alb-violetii vor juca pe teren propriu in compania celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc.