Esec pentru SCM Timisoara sub panou, in meciul de pe terenul Stelei

TIMISOARA. Steaua Bucuresti a obtinut primul succes in partea secunda a sezonului regulat din Liga Nationala de baschet. Trupa condusa de Catalin Burlacu a trecut clar de SCM Timisoara, scor 100-82, echipa care se afla intr-o serie activa de infrangeri. Banatenii au invins echipa militara de doua ori in prima faza a campionatului, dar azi nu prea au emis pretentii, ratarile din pozitii usoare, si lipsa recuperarilor ducand la acest scor.

Steaua a apasat pe acceleratie din debut, 17-9, dar Dragan Petricevic care in weekend si-a sarbatorit ziua de nastere si si-ar fi dorit o victorie de la baietii sai, a cerut un timeout, care a rasturnat situatia, SCM egaland la 22. Primul sfert le-a revenit amfitrionilor, dupa 10 minute superbe de joc, 30-26. S-a jucat cu accent ofensiv si pana la pauza mare, banatenii aratand ca pot schimba cursul jocului, chiar daca la vestiare tabela arata 56-48.

Mult mai atenţi sub panou, militarii s-au desprins treptat în repriza secundă, 75-57, apoi diferenta ajungand si la 20 de puncte. Banatenii au fortat de la 3 puncte, multe mingi atingandu-si tinta, insa meciul era deja pierdut. Steaua s-a impus cu 100-82 si a ajuns la 7 victorii, in timp ce banatenii raman doar cu 5 succese si 11 infrangeri si raman pe locul 6.

Troy Franklin Jr. a fost principalul marcator al oaspetilor cu 20 de puncte, 5 pase decisive si 2 recuperari. Nikola Pesakovic si Sherwood Brown au adaugat cate 16 puncte fiecare pentru banateni, in timp ce Amauri Gorgemans a reusit o performanta frumoasa cu 13 puncte si 11 recuperari in aproape 24 minute petrecute pe parchet.

Totusi, fata de adversarul de astazi, SCM va evolua in weekend in semifinalele Cupei Romaniei. Banatenii intalnesc chiar gazda din Cluj, iar in cealalta partida, campioana din Oradea va evolua cu Dinamo.