Esec pe semicerc. Poli Timisoara pierde si la Vaslui

TIMISOARA. Desi are un lot cu jucatori consacrati si cu tineri de perspectiva, prim-divizionara de handbal masculin Politehnica Timisoara dezamageste din nou. Duminica seara, alb-violetii au jucat si la Vaslui, unde au pierdut, 29-32, in fata unei echipe care in alte ocazii o batea tur-retur.

Poli a cxondus in debut cu 0-1 si 1-2, apoi Vasluiul a preluat conducerea si nu a mai cedat-o, chiar daca banatenii au dus o constanta lupta de recuperare. Moldovenii au avut un maxim de 3 goluri in prima parte, 11-8, dar violetii au revenit la un gol distanta, cu doua reusite in ultimul minut, 14-13.

In repriza secunda, Vasluiul a continuat sa conduca, cu un gol, doua, maxim trei diferenta, Poli a tot revenit la o lungime in spate, dar nu a fost destul. Cu o echipa solida si experimentata, Vaslui s-a impus in cele din urma cu 32-29.

Echipa banateana, pentru care Sadoveac si Csog au marcat astazi 9, respectiv 6 goluri, a ajuns la noua infrangeri si doar doua victorii, fiind pe locul 12, foarte departe de pretentii.