Esec, pana la urma asteptat pentru SCM Poli Timisoara pe terenul campioanei

TIMISOARA. Prim-divizionara de handbal SCM Poli a facut un meci bun in Sala Dinamo, unde a intalnit campioana din ultimii ani, insa acasa a venit cu mana goala. Partida s-a jucat in devans, deoarece banatenii urmau sa intalneasca Steaua pe teren propriu, dar „militarii” nu au putut juca si astfel Federatia a schimbat partidele.

Poli a inceput curajos jocul si a condus dupa primul sfert de ora, 6-5, dupa care trei goluri la rand ale dinamovistilor au schimbat directia partidei. Pana la pauza, gazdele s-au desprins la 18-13. In partea secunda, Dinamo a condus mult timp la 6 goluri, dupa care Timisoara a revenit in joc si a reusit un veritabil forcing pe final cand a venit la doua goluri in spate, 25-27. In cele din urma, Dinamo a tinut de ecart si partida s-a terminat cu 29-27 dupa un meci bun de handbal, stricat pe alocuri de un arbitraj slab.

Marius Sadoveac a fost golgheterul partidei cu 8 reusite, fiind urmat de la Poli de Fenici si Csog, ambii cu cate 5 goluri. De la invingatori, Ghionea a reusit 7 goluri.

Pentru timisoreni urmeaza un meci in Cupa Romaniei, si tot in deplasare. Banatenii joaca miercuri, de la ora 18, pe terenul lui HC Buzau, echipa in fata careia in campionat a incheiat la egalitate, 27-27.