Esec la malul marii pentru handbalistii de la Politehnica Timisoara

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a suferit al saptelea esec din acest sezon, 33-28 in fata lui CSM Constanta, in etapa a XI-a din Liga Zimbrilor la handbal.

Inceputul de meci a fost unul echilibrat, cu cele doua echipe pe rand la conducere pe tabela de scor. La jumatatea primei parti dobrogenii au reusit sa se desprind la 2 goluri diferenta, cu reusitele lui Nistor si Ravnic. Din acel moment gazdele nu au mai pierdut meciul din mana, cu toate ca la pauza diferenta era de numai un gol, 17-16.
Partea a doua s-a desfasurat pe aceleasi coordonate, cu CSM Constanta la conducere, iar poli in permanenta urmarire a rivalei. Ecartul maxim a fost inregistrat in minutul 52, cand dobrogenii aveau 7 goluri diferenta, 30-23. In cepe din urma CSM Constanta a castigat cu 33-28, si raman pe locul al doilea in clasament.

Cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Antonio Pribanic, cu 9 goluri, in timp ce Sadoveac a contribuit cu 7. Au mai inscris: Szabo – 4, Cîmpan – 2, Trif – 2, Marjanovic – 2, S. Ignat – 1, Moldovan – 1.

Politehnica este pe locul 10 dupa acest meci, cu 8 puncte, cu unul mai mult decat Steaua si Universitatea Cluj. In runda viitoare, penultima a turului, alb-violetii vor primi pe teren propriu vizita lui CSM Bucuresti.

1. Mda… bănățenii s-au inecat precum țiganul la mal, este normal, este firesc.