Esec la Buftea. Ripensia Timisoara a condus, dar nu a fost indeajuns pentru o victorie

Cu baza mai mult pe tineri, Ripi vine cu mana goala dintr-o deplasare accesibila. Ripensia a pierdut vineri cu 1-2 la Buftea, in fata Unirii Constanta, intr-un meci care a contat pentru etapa a 5-a din play-out-ul Ligii 2, seria B. Dupa o prima repriza alba, timisorenii au deschis scorul, insa in cele din urma au pierdut.

Golurile au fost marcate de Coza (minutul 66), Ardelean (minutul 83), respectiv Ene (minutul 60).

Ripensia a evoluat in formula: Dobre-Sturzu, Lalic, Fridrich, Gladun (min. 90+2, Huciu)-Calin (cpt.), V. Macritchii-Piftor (min. 90+2,
Morariu), Ene (min. 90+2, Careba), Avramescu (min. 54, Mitrov)-Golda (min. 82, Matis).

Dupa meci, tehnicianul Iulian Muntean a declarat: ”Am pierdut pe lipsa de concentrare! Cat de cat am controlat jocul, am avut posesia. Ne-am creat ocazii de gol, am reusit in cele din urma sa marcam. Apoi, a intervenit o relaxare prematura, poate si deoarece stim ca suntem salvati din punct de vedere matematic. Cum am zis, pe o lipsa de concentrare si pe greseli individuale, am primit doua goluri. Pana nu vom elimina erorile si nu vom fi concentrati 100% la ce trebuie sa facem in teren, nu vom evolua la nivelul la care dorim. Astazi am inceput partida cu doi jucatori de 2003, jocul l-am incheiat cu alti doi jucatori de 2005. Acelasi lucru il vom face si in urmatoarele doua etape, deoarece vrem sa vedem cum se prezinta jucatorii din Academie. Vrem sa stim pentru sezonul viitor pe ce ne bazam!”