Esec in turul sferturilor Cupei, dar calificarea se joaca la Timisoara

TIMISOARA. BC Timisoara a pierdut (din nou) la Ploiesti, acum in turul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei. A fost 85-77 pentru Asesoft Ploiesti, echipa ce a dominat autoritar ultimul deceniu din baschetul romanesc, dar calificarea se va juca saptamana viitoare la Timisoara.

„Leii din Banat” au pierdut in orasul aurului negru si in weekend, dar in campionat, chiar in ultimul minut, si acum, din nou, dupa un meci extrem de echilibrat. Jocul de echipa a functionat insa mai bine pentru formatia gazda, care a avut doar 6 posesii pierdute si 21 pase decisive, bazandu-se si pe patru jucatori care au marcat cel putin 15 puncte. Banatenii au contracarat cu un Jovanovic excelent, 24 de puncte, dar au pacatuit la aruncarile din actiune, doar 12 din 28 de „suturi” de doua puncte atingandu-si tinta.

Esec astfel pentru BCT, dar nimic nu este pierdut, „Leii” aratand in multe momente ca se pot bate de la egal la egal cu orice echipa din Liga Nationala, si mai mult, intr-o zi buna poate obtine o victorie care sa o trimite in semifinalele Cupei.