Esec in Banie. SCM OHMA Timisoara rateaza calificarea in semifinalele Cupei Romaniei

TIMISOARA. SCM OHMA Timisoara avea un avantaj fragil in fata Craiovei dupa partida de pe teren propriu din sferturile Cupei Romaniei din urma cu 6 zile. Banatenii nu au reusit din pacate sa faca fata oltenilor in retur si au fost eliminati din competitie.

Baschetbalistii timisoreni au castigat la patru puncte diferenta primul sfert al intalnirii din Banie, insa l-au pierdut la 5 lungimi pe al doilea, iar la pauza distanta era de doar un punct.

Diferenta s-a facut in sfertul al treilea al intalnirii, cand gazdele s-au impus cu 31-9. Timisorenii s-au impus in ultima parte a intalnirii, insa la doar 6 puncte diferenta. Astfel, SCM U Craiova s-a impus cu 82-65, iar Timisoara se opreste in sferturile de finala ale competitiei knock-out.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Ivan Lilov, autor a 22 de puncte. Petrescu si Olah au reusit cate 9, in timp ce Strong si Gajic au pus cate 7 pe tabela. Pe lista marcatorilor si-a mai trecut numele si Mirkovic, cu 5 puncte, dar si Komatina si Vlahovic, fiecare cu cate 3.

Urmatorul meci pentru baschetbalistii timisoreni este programat in 4 ianuarie, tot in deplasare, in fata lui Rapid Bucuresti.