Esec dramatic pentru Informatica Timisoara in sferturile de finala din Cupa Romaniei. Un gol refuzat banatenilor. Foto

TIMISOARA. Informatica Timisoara a fost invinsa cu 4-3 de Dunarea Calarasi in sferturile de finala din Cupa Romaniei la fotbal in sala dupa ce a avut meciul in mana.

Dunarea a deschis scorul in sala Constantin Jude prin reusita lui Yanez Galan. Banatenii nu s-au descurajat si au inceput sa joace din ce in ce mai bine, iar pana la pauza au reusit sa egaleze prin Vali Ilas. Antrenorul jucator al Timisoarei l-a surprins pe Tonita cu un sut din margine semicercului. Cu numai doua secunde ramase de joc prrima repriza Plopeanu a scapat pe contraatac, a sutat din marginea semicercului si l-a invins pe Tonita, stabilind scorul pauzei, 2-1 pentru Informatica.

Repriza secunda a inceput la fel de bine pentru timisoreni, care au facut 3-1 dupa reusita lui Milovac. Dunarea nu s-a predat si in partea a doua a reprizei a reusit sa inscrie de trei ori. Movileanu, cu o dubla, si Krstic au intors rezultatul la 4-3. Timisoara putea sa egaleze si sa trimita meciul in prelungiri spre final, dar brigada de arbitri nu a validat reusita, dupa ce Galan a scos o minge care, conform oficialilor timisoreni, a trecut linia portii.

S-a incheiat 4-3, iar Dunarea Calarasi s-a callificat la turneul final al Cupei Romaniei alaturi de Autobergamo Deva, FK Odorheiu Secuiesc si Imperial Wet Miercurea Ciuc.

Foarte dureroasa infrangerea, ne pare extrem de rau. Am avut meciul in mana zic eu, am reusit chiar in 5 oameni sa ducem scorul la 3-1, am avut posibilitatea sa inchidem meciul de doua sau de trei ori. Am avut bara la Stojan(n.r.Stojan Milovac), am avut ratare cu poarta goala la Darius Nastai. Daca faceam 4-1 nu cred ca se mai putea intampla ceva. Am avut o echipa formata doar din 5-6 jucatori si oboseala si-a spus cuvantul pe final…Nu stiu daca a fost gol, eu eram in jumatatea noastra, dar cred ca se vede pe reluare„, a declarat la final antrenorul Valentin Ilas.

Un meci foarte disputat, ma bucur ca am avut putere sa revenim de la 3-1 si cu atat victoria e mai frumoasa. Cred ca este meritata victoria. Am dominat meciul, au avut si ei cateva ocazii. In prima repriza noi am ratat foarte mult si ei din 3-4 suturi ne-au dat doua goluri. e greu sa ne aparam titlul.Imperialul are o echipa destul de buna, jucatori de calitate si cred ca greu ca anul acesta sa le ia cineva vreun trofeu„, a declarat la final Marian Sotarca, antrenorul Dunarii Calarasi.

Cele doua echipe se vor reintalni in 7 martie in etapa a doua din play-off-ul primei ligi de futsal.