EROIC!!! Timisoara Saracens obtine calificarea in finala Superligii, chiar pe terenul Stelei

TIMISOARA. Duel foarte echilibrat in semifinala campionatului dintre Steaua si Timisoara Saracens. Cum era si de asteptat, diferenta valorica dintre echipe a fost una mica, insa trupa banateana a evoluat concentrata pe parcursul intregii partide si a obtinut o victorie muncita si meritata.

Prima parte a intalnirii a fost una de lupta, insa cu o usoara dominare din partea formatiei timisorene. Banatenii au castigat toate marginile pe care le-au avut si au reusit sa „fure” si trei dintre repunerile Stelei. Gabriel Conache a deschis scorul in minutul 11, cu o lovitura de pedeapsa, si acelasi jucator a majorat diferenta de pe tabela prin acelasi procedeu in ultimul minut de joc al primei reprize. Rugbystul timisorean a si ratat o pedeapsa, in timp ce stelistii au trimis doua asemenea lovituri pe langa buturi prin Vlaicu, iar scorul pauzei era de 6-0 pentru Timisoara Saracens.

Inceputul de repriza secunda a adus alte trei puncte pentru Timisoara Saracens, dintr-o alta pedeapsa reusita de Conache. Banatenii au beneficiat si 10 minute de superioritate, insa nu au si profitat de omul in plus. Stelistii au revenit insa in joc printr-un eseu al lui Neagu, iar Patelesio a ratat transformarea. Timisoara a continuat sa se apere bine, Conache a mai transformat o lovitura de pedeapsa, si dupa 12-5, Timisoara Saracens s-a calificat in finala Superligii de rugby.

Timisoara Saracens: Aholelei, Radoi, Pungea, Poparlan, Drenceanu, Doyle, Stewart, Rus(c), Seniloli, Hunt, Sefanaia, Manumua, Lemnaru, Fercu, Conache. Au mai intrat: Popa si Capatana

Finala mare este programata duminica viitoare, pe stadionul Arcul de Triumf, de la ora 19. In ultimul act, banatenii vor juca impotriva Stiintei Baia Mare, formatie care a trecut de CSM Olimpia Bucuresti cu 44-9.

1. Daca partida va fi arbitrata de o brigada straina(ca si astazi!) avem toate sansele pentru a castiga !Daca arbitreza jegul acela de iiordachescu sau cum ma-sa il chema pe talharul care ne-a mancat aproape toate meciurile va iesi scandal!!!