Emotii mari, dar victorie meritata! SCM Timisoara a invins Craiova dupa un meci nebun de baschet

TIMISOARA. SCM Timisoara a invins SCM U Craiova in primul meci din Grupa Rosie dupa reluarea Ligii Nationale de baschet masculin. Partida a avut loc la Sala Constantin Jude si a cuprins doua reprize diametral opuse, una in care nicio echipa nu s-a desprins, si alta in care banatenii au irosit un avantaj de 17 puncte. Rezultatul final a fost de 74-71, la pauza scorul fiind egal, 35-35. Banatenii inving pentru prima data Craiova in acest an si urca pe locul 5.

Primul sfert a fost foarte echilibrat, cu ambele echipe la conducere. De la 18-16 insa, Craiova a preluat initiativa, iar la prima sirena oaspetii erau in avantaj, 19-24. De remarcat ca Brandon Randolph a inscris 18 din primele 22 puncte ale Timisoarei! Banatenii au revenit repede in sferul 2, au egalat la 26 si au trecut la conducere, insa pana la intrarea la vestiare, oltenii au reusit sa egaleze la 35.

Repriza secunda a demarat cu un partial excelent de 17-2 in favoarea alb-violetilor. A fost un sfert de vis pentru banateni care pareau ca au castigat jocul, avand 62-47 dupa 30 de minute.

Oltenii au inceput mai bine ultimul act. Ei au reusit un partial de 14-7 pentru a reduce deficitul sub zece lungimi, dar Octavian Popa Calota a replicat cu un cos important de trei puncte, insa revirimentul Craiovei a continuat, apropiindu-se la 72-69 cu un minut jumatate inainte de final.
Amfitrionii au irosit urmatoarea posesie, iar Gajovic a strans la un singur punct cu 36 secunde ramase de jucat. Craiova a avut sansa victoriei, dar Igor Mijajlovic a comis o greseala intr-un moment crucial, iar Brandon Randolph a marcat pe contraatac pentru a desprinde Timisoara la trei puncte cu patru secunde pe ceas. Oltenii au repus mingea pentru aruncarea lui Porter Troupe, insa cel mai bun jucator al Craiovei a ratat sansa de a trimite partida in prelungiri.

Brandon Randolph a totalizat 28 puncte, 5 pase decisive, Sherwood Brown si Octavian Popa Calota reusind cate 10 puncte fiecare pentru invingatori. Vukosavljevic si-a stricat procentajul in acest joc, reusind doar 3 puncte, desi avea o medie de 20, insa a recuperat 10 mingi importante, in conditiile in care ceilalti coechipieri au cules impreuna doar 19. In replica, Porter Troupe a contabilizat 26 puncte, 6 recuperari, iar Igor Mijajlovic a adaugat 11 puncte si 10 pase decisive pentru Craiova.

SCM Timisoara urca pe locul 5 si joaca etapa viitoare la Sibiu.