Emotii doar 25 de minute. Handbalistii de la Poli Timisoara merg in semifinalele Cupei

TIMISOARA. Un decembrie perfect pentru SCM Poli. Prim-divizionara de handbal a strans doar victorii in aceasta luna si termina in forta anul 2017. Pe locul secund in campionat, dupa victoriile din retur cu Dunarea Calarsi si Vaslui, alb-violetii s-au calificat si in semifinalele Cupei Romaniei. Poli a invins cu 27-22 (12-9) singura reprezentanta din liga secunda ajunsa aici, CSM Bacau.

Spre lauda lor, bacauanii au dat o replica excelenta banatenilor in prima repriza, dupa care elevii lui Pero Milosevic au apasat pe acceleratie si au obtinut o victorie facila.

Oaspetii au condus in mai multe randuri in prima parte, 1-0, 5-3, 8-7 in minutul 20, dar gazdele, care au avut doi jucatori in forma maxima, Marjanovic si Cimpan, au facut ca la pauza Poli sa intre cu un avantaj maxim de pana atunci, 12-9.

In partea a doua, banatenii s-au dus rapid la 6 goluri, 16-10, ecart care s-a pastrat mult timp, 20-14, 25-19 si au obtinut in cele din urma o izbanda concludenta, 27-22.

Marcatori: Marjanovic 11, Cimpan 6, K Milosevic 3, V Milosevic 3, Hrimiuc 1, Fenici 1, Orbovic 1, Sania 1.