Elevul nu si-a invins profesorul. Steaua lui Burlacu, sub SCM Timisoara a lui Petricevic

Antrenorul prim-divizionarei de baschet SCM Timisoara, Dragan Petricevic, si-a intalnit, din postura de adversar, unul din copiii de suflet, fostul international Catalin Burlacu, antrenorul Stelei. Cele doua echipe s-au infruntat in etapa a treia a sezonului regulat. Dupa un meci intens, Steaua – SCM s-a incheiat cu scorul de 81-83 (25-18, 24-21, 12-17, 20-27), a doua victorie la rand pentru trupa din Banat.

CITESTE SI: Se face anul de la iscalirea contractului si nicio sapatura pe viitoarea Centura de Sud la Timisoara. Constructorii si-au organizat ‘tabara’ de luni de zile si stau degeaba. Anuntul sefului CJT

Chiar daca a condus in debut cu 5-0, Timisoara a fost luata prin surprindere de jocul exact al Stelei, gazdele desprinzandu-se la prima sirena, 25-18. Si al doilea sfert a fost dominat de trupa in rosu si albastru, 39-25, moment in care zarurile pareau aruncate. Oaspetii au redus din diferenta pana la pauza, dar ecartul era de doua cifre, 49-39.

Petricevic si-a motivat bine jucatorii la vestiare, iar Timisoara a venit la 3 puncte in spate, 59-56 spre finalul sfertului 3. Banatenii au aratat un baschet excelent cand a contat mai mult, iar precizia aruncarilor de trei puncte din final a fost decisiva. Franklin si Sherwood Brown au umplut cosul cu „trite” iar Timisoara prelua conducerea cand mai era un minut de joc. Leii din Banat au avut nervii mai tari pe final, s-au aparat bine si au obtinut o victorie muncita si importanta, 83-81.

Americanii Timisoarei au fost imperiali, mai ales pe final, iar Troy Franklin a fost cel mai bun marcator al vizitatorilor cu 19 puncte, secondat de Brown cu 14 puncte. Vragovic a reusit 22 de puncte pentru Steaua, in timp ce Spasojevic a contribuit cu 14 puncte.