Egalul nimanui. ASU Politehnica Timisoara ramane sub zodia remizelor

TIMISOARA. Din nou doar egal pentru Poli, intr-un joc in care avea nevoie disperata de victorie. Ramasi fara antrenor, violetii au avut un adversar accesibil, Dunarea Calarasi, fosta prim-divizionara care nu mai impresioneaza astazi multa lume. A fost 1-1 dupa un meci energic, dar acest punct nu ajuta nici Poli, nici Dunarea, echipe ce trebuie sa traga mult ca sa scape de retrogradare.

Partida s-a jucat pe Stiinta, intr-un cadru destul de restrans, pentru ca nici ultrasii nu mai vin la meci cum o faceau nu cu multe sezoane in urma. Schieb si Popescu au avut primele ocazii ale meciului, dar Dunarea a deschis scorul printr-un penalty usor acordat. Sandru a marcat de la punctul cu var in minutul 26, stabilind si scorul pauzei, chiar daca Mera si Chereches puteau inscrie.

In partea secunda, Ignea a egalat in minutul 52, cu o executie din afara careului, apoi Poli a cautat golul izbavitor. Mera a ratat o oportunitate mare, ratand din careul mic, bara opunandu-se unui gol ce trebuia sa vina. Zabun a tras sub transversala din 16 metri, dar Calancea a avut un reflex de zile mari. Pe contraatac, Toma putea da lovitura, dar Contra a fost la post si a respins.

S-a terminat 1-1, iar Poli obtine al cincilea rezultat de egalitate, toate pe propriul teren si ramane pe loc retrogradabil. Se anunta o iarna grea pentru echipa care la acest joc a fost condusa de eternul secund Toni Foale.

Politehnica Timisoara: M. Contra – Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Chereches – Ignea, Dros – C. Popescu, Ad. Ungureanu (Zabun 71′), Schieb (Manea 78′) – Axente.
Antrenor: Antonio Foale

In runda viitoare ASU Politehnica va evolua in deplasare pe terenul Petrolului Ploiesti.