Egalul nimanui! ACS Poli Timisoara obtine un punct la Iasi

TIMISOARA. ACS Poli a castigat un punct la Iasi in fata unei echipe ce avea neaparata nevoie de victorie pentru a mai spera la play-off. Dupa un meci dominat de moldoveni, partida s-a terminat la egalitate, 1-1.

In prima repriza, ACS nu a contat in atac, avand insa o mare sansa de a inscrie prin Barbut, care a trimis un trasor din 16 metri in transversala. In rest, iesenii au dominat copios, dar nu au reusit sa il invinga pe Strauss, portarul israelian aflat la debut pentru gruparea banateana si care a facut un meci foarte bun.

Si in partea a doua gazdele au cautat mai mult golul, si l-au gasit, atunci cand dupa o lovitura libera, mingea a ajuns cu noroc la Andrei Cristea, unul dintre cei mai slabi jucatori de pe teren, dar cumva, fostul jucator al Timisoarei a reusit sa inscrie (minutul 75). Bucuria amfitrionilor a durat doar 3 minute, Octavian Popescu reusind un gol splendid dupa o faza personala… Mai mult, ACS Poli putea dadea lovitura, Barbut ratand o sansa imensa de 1-2, insa portarul gazdelor a salvat miraculos. Putea fi insa si 2-1 cand foarfeca lui Golubovic din final a lovit bara de sus!

1-1, al 8-lea egal pentru banateni in deplasare si o sansa mare pierduta de Iasi de a merge in play-off. A fost 2-2 in tur, iar cele doua echipe au sanse mari sa se intalneasca inca de doua ori si in play-out.