Egal la ultima reprezentatie. ASU Poli Timisoara nu a reusit sa treaca de muribunda Valcea

TIMISOARA. Partida dintre ASU Poli si Valcea era mult mai importanta pentru gazde, care in cazul unei victorii se indepartau vizibil de locurile care duc in Liga a III-a. Oaspetii, cu spectrul desfiintarii in acest teren, fara cativa jucatori care au parasit corabia, dar si fara antrenor, au venit la Timisoara sa joace fotbal, indiferent de ceea ce se va intampla cu echipa pe mai departe. Si, spre meritul lor, au reusit acest lucru.

Gazdele au inceput practic de la 1-0, deoarece inca din primul minut violetii au deschis scorul. Danaricu l-a gasit bine pe dreapta pe Birau, care a marcat cu sange rece. Se parea ca va fi un galop de sanatate pentru amfitrioni, insa nu avea sa fie asa. Oaspetii s-au trezit repede si au pus destule probleme. S-a jucat deschis de ambele parti si chiar daca nu s-a mai inscris pana la pauza, jocul a fost atractiv. La fel si in partea a doua, insa tactica cu un singur varf, cam fricoasa, abordata inca o data de Sorin Brindescu nu a dat roade. Mai rau, in minutul 68, Costin Soica egala si lasa deschis soarta castigatoarei acestei partide, 1-1.

CITESTE SI: Cancerul nu inseamna moarte! Cum ne putem vindeca de boala ne spune dr. Serban Negru, fondatorul OncoHelp, spitalul privat din Timisoara unde pacientii primesc tratament gratuit

Ultimele 20 de minute au fost dominate clar de Poli, care poate trebuia sa joace ofensiv inca dupa golul marcat. Danaricu a trimis balonul in transversala dupa o actiune persoanala, apoi Blanaru nu a reusit sa invinga portarul advers din 6 metri. Insa pana la final nu s-a mai marcat, iar cele doua echipe si-au impartit punctele si le astepta pe ambele o iarna destul de rece.

ASU Poli: Gakos – Motreanu, Galan (c), Bilia, Taub, Stancu, Birau (Vucea 80′), Danaricu, D. Constantinescu (Tugui 75′), Ghinescu (Blanaru 65′), Badauta.

1. Aștept masuri capitale in pauza competițională.Asa nu mai merge.