Eco-Karting in premiera la Timisoara. Spectacol la Speed Trial

TIMISOARA. Speed Trial Timisoara 2019 a fost un concurs deosebit, viu disputat, in care andrenalina si orgoliile au crescut la maximum, dar intr-un total spirit de sportivitate si fair-play.

CITESTE SI: Ministrul Transporturilor minte iarasi. Expertiza pentru Autostrada Muzeu lot 3 Lugoj – Deva nu e ‘spre finalizare’. Luni abia s-a semnat contractul

Desi vremea nu a fost deloc favorabila sportului cu motor, si in special kartingului, micutii copii cu varste intre 5-12 ani au evoluat si ei magnific in fata unui public numeros, fiind aplaudati la scena deschisa. Astfel s-a mai scris o pagina de istorie in sportul cu motor timisean prin participarea la primul concurs de karting electric din istoria Timisoarei.

Campioana clasei “printeselor” la eco-karting electric a fost Andrada Toia, locul 2 Bianca Scarlatescu, locul 3 frantuzoaica Gilles Maeva, urmate de Antonia Ghitan si Patricia Toia. La clasa micilor “cavaleri” kartisti s-a impus Maxim Dudiu, locul 2 Francesco Haba, locul 3 Vladut Meresan, apoi Adrian Negrescu. Bike-kartingul a fost castigat de Gilles Maeva, pe 2 a venit Vladut Meresan, iar podiumul a fost incheiat de Natalia Felecan.

Magicienii driftului au dovedit ca sunt adevarati artisti in domeniu, batalia celor doi granzi , Marcovici “Mao” si Tirla “Gao” fiind castigata de aceasta data la “mustata” de primul. Podiumul a fost completat de Alexandru Balan, urmat de Mihai Selejan. Campionul en titre, Marius Giurisici si-a respectat statutul, invingand la clasa 2, locul 2 fiind ocupat de Dan Selejan. La clasa 1, dupa ce etapa de etapa a performat, de data aceasta fiind “ajutat” si de defectiunea tehnica a lui Csaba Kovacs, Claudiu Danila a castigat detasat, pe locul 2 a fost Mihai Florea, pe 3 s-a clasat Florin Surugiu, urmati de Adrian Gros.

Surpriza etapei a fost victoria sportivului Rafael Cimpoca la clasa 3, care a invins nume cunoscute in automobilismul national, urmat pe podium de titratii traineri ai ProMotorSport Academy, Alin Lapadusa si Sergiu Tirla. Dupa cei trei, in ierarhia probei au incheiat in ordine Sorin Mihoc, Daniel Turculeanu, Mihai Horga, Ionel Andrei si Ion Golea. Nu a lipsit nici prezenta feminina, Sidonia Andrei fiind premiata la clasa speciala feminina. Concursul a fost deschis pe post de forlighter de binecunoscutul sportiv timisan Alexandru Krepelka.

Urmatoarea etapa este programata in data de 20 octombrie, Marele Premiu al Municipiului Timisoara.