Echilibru in prima parte, descatusare in repriza secunda. Poli Timisoara bate codasa din Alexandria

TIMISOARA. Meci spectaculos pentru un om netru, dar disputat intre doua echipe suferinde care au aratat in unele momente de ce stau asa de slab in clasament. Vorbim despre partida din etapa a 12-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin dintre SCM Poli si CSM Alexandria.

Ajunsa cu cutitul la os si cu un sir parca nesfarsit de infrangeri, Poli era obligata sa bata cea mai slaba echipa din campionat, Alexandria, grupare pregatita de un fost antrenor al banatenilor, Constantin Stefan.

Jocul a inceput echilibrat, oaspetii jucand curajos si conducand in mai mult momente, ultima data cu 11-13, dupa care un partial de 4-0 pentru violeti a dus scorul la 15-13. S-a marcat la foc automat, s-a ajuns la 20-19 in minutul 29, apoi Sadoveac a inscris de doua ori in 20 de secunde pentru a stabili scorul pauzei si cea mai mare diferenta de pana atunci, 22-19.

In partea secunda, cu acelasi Sadoveac in mare forma, secondat de Nastasie si Fenici, Poli s-a distantat treptat si si-a facut jocul usor. La 35-23 in minutul 51 meciul era deja de mult jucat, oaspetii reusind doar sa mai stranga putin din scor.

S-a terminat 38-32, doar a treia victorie stagionala pentru alb-violeti care au si 9 infrangeri. Etapa viitoare, ultima a turului programeaza o deplasare lunga si grea la Constanta.