Noutati :

E penibil, e halucinant ce se intampla cu Drumul Boilor. Dominic Fritz nu are inca o solutie la cererea CNAIR legata de intersectia cu Centura Sud Timisoara, pe care nu vrea nimeni sa o amenajeze. Video cu stadiul lucrarilor

22 decembrie, 2020 - 01:50 PM
Autor: Bianca Dichis      
Categorie: ECONOMIC
23

TIMISOARA. Primaria Timisoara avea termen pana la finele saptamanii trecute sa ofere un punct de vedere Companiei Nationale de Administrare a Infrastructurii Rutiere in legatura cu amenajarea intersectiei Centurii de Sud cu Drumul Boilor, insa nu a primit niciun document de la municipalitate.

CITESTE SI: Intersectia pe care nimeni nu vrea sa o faca si in care s-a blocat santierul de pe Drumul Boilor. Ce i-a cerut CNAIR Primariei Timisoara pana la finele saptamanii, dupa ce a turnat asfalt peste Centura Sud 

Situatia este una complicata intrucat proiectul de amenajare pe Drumul Boilor e in linie dreapta, chiar s-a turnat asfalt in zona in care ‘taie’ traseul viitoarei sosea de Centura Sud, iar nicaieri nu a fost prevazuta realizarea unui sens giratoriu acolo unde se intalnesc cele doua drumuri. Mai mult, nimeni nu isi asuma cheltuiala cu o astfel de lucrare. Or asta ar insemna ca finalizarea soselei intre Mosnita Noua si Timisoara sa ramana blocata.

Intrebat de opiniatimisoarei.ro de ce nu a fost formulat un raspuns catre CNAIR, primarul Dominic Fritz a spus ca nu avea cunostinta despre o astfel de cerere, dar ca va face verificari. A adaugat insa ca este revoltat de felul in care a fost conceput proiectul care a dus la o astfel de problema.

Sunt de cateva saptamani discutii cu CNAIR. Acum, pentru ca viceprimarul este in carantina si bolnav de COVID…. el a dus aceste discutii. Sa fiu sincer, eu personal cred ca Primaria Timisoara nu a actionat corect si punctul de vedere al CNAIR este cel putin legitim. O sa vad. Eu nu stiu acum de un anumit termen, de acest raspuns. Aveti o legatura mai buna cu functionarii primariei decat eu o am. O sa vad daca s-a trimis ceva sau care a fost termenul. E absolut halucinant ce s-a intamplat acolo. E penibil, e halucinant, e o lipsa de profesionalism revoltatoare. Faptul ca genul asta de problema e ceva cu care noi trebuie sa ne pierdem energia si timpul nu facem parte din bucuriile vietii mele„, a spus primarul Dominic Fritz.

Va reamintim situatia de ‘noaptea mintii’ de pe traseul de infrastructura foarte asteptat la Timisoara – Drumul Boilor, un drum de nici 2 km ce ar usura viata soferilor care circula intre Timisoara si Mosnita, si nu numai.

Amenajarea soselei, inceputa in iulie 2019 si intarziata de tot felul de neajunsuri cauzate de mutarea unor stalpi de curent ai ENEl, s-a blocat intr-o problema cu adevarat spinoasa. Daca nu va fi rezolvata, drumul, pe care s-au executat deja o multime de lucrari, ar putea ramane inchis circulatiei pentru multa vreme ori chiar pentru totdeauna.

Pe scurt, traseul Centurii Sud este taiat de aceasta sosea, Drumul Comunal 149, mai cunoscut drept Drumul Boilor, ce asigura legatura intre Timisoara si Mosnita Noua, venind din cartierul Plopi.

Cand vor fi gata cele doua sosele, Centura si Drumul Boilor, pentru a putea fi folosite deopotriva, e nevoie de amenajarea unei intersectii, a unor bretele ori a unui sens giratoriu, care sa le lege. Nicio solutie nu a fost cuprinsa in proiectul tehnic pentru Varianta de Ocolire Sud Timisoara, care insa are un traseu stabilit inca din anul 2011.

Pe de alta parte, dupa ani de tergiversari, reprezentantii Primariei Timisoara au emis vara trecuta Autorizatia de Constructie si au incredintat lucrarea de amenajare pe Drumul Boilor, unde se lucreaza deja de luni de zile. Ba mai mult, s-a si turnat asfalt chiar in zona unde intalneste viitoarea sosea de Centura Sud, al carei santier s-a deschis in primavara acestui an, cand s-a emis si Autorizatia de Constructie pentru ea.

S-a ajuns insa in situatia in care, pe o portiune, Primaria Timisoara a lucrat chiar pe terenul… altcuiva, dat fiind faptul ca atata vreme cat e in executie, terenul de sub centura e in responsabilitatea antreprenorului care o construieste.

La ultimele discutii legate de cum vor putea fi conexate cele doua drumuri, asta vara, edilul de atunci Nicolae Robu s-a angajat, in plan declarativ, in fata celor de la CNAIR si a ministrului Transporturilor, ca Primaria Timisoara isi va asuma costurile generate de amenajarea unui sens giratoriu. Zis, dar nefacut. De la acele discutii si pana azi, Primaria nu a trimis nicio cerere catre CNAIR pentru a se putea incheia un protocol, pentru a se proceda la realizarea unui proiect, respectiv la o estimare de costuri.

Primarul de acum, Dominic Fritz, anunta si in urma cu mai multe zile ca municipalitatea nu are bani pentru aceasta lucrare si nicio solutie.

Constructorul de pe Drumul Boilor, intr-o situatie fara precedent

La solicitarea opiniatimisoarei.ro, despre lucrarile de pe Drumul Boilor a vorbit recent si administratorul firmei Super Construct, care a castigat licitatia si se ocupa de proiect, iar acesta e in stare avansata.

VIDEO: Horia Berariu

Ce s-a putut face efectiv am facut, pe partea de canalizare, pe electric, pe partea de carosabil… Si acolo, pana la punctul la care s-a putut face. Avem asa o situatie: intr-o parte centura, intr-o parte exproprieri la intersectia cu str Albastrelelor…

Acolo, exact pe sectorul acela (unde se intretaie cu traseul Centurii, n.r.) s-a turnat asfaltul. Imediat dupa, au intervenit problemele si au spus ca pe partea de Centura nu exista o legatura a centurii cu acest drum. Drumul Boilor a primit Autorizatie de Constructie inainte de a primi Centura. Nu este rezolvata problema. In ceea ce ne priveste, se lucreaza pe partea de cabluri, pe zona de electric, iluminat, cu toate ca si acolo mai sunt chestiuni de pus la punct„, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro Narcis Filip, administrator Super Construct.

Cei de la Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere sunt transanti: Drumul Boilor, deocamdata, se amenajeaza pe o portiune pe terenul Centurii de Sud, proiect de importanta nationala, care se realizeaza pe bani europeni, iar asta inseamna intarzieri si costuri.

Santierul pentru DC 149 (Drumul Boilor) intrerupe santierul autorizat al Variantei de Ocolire Timisoara Sud. Centura de Sud are un culoar expropriat, care cuprinde inclusiv o parte din Drumul Boilor, pe latimea centurii. Asadar, este o lucrare care se desfasoara pe terenul altei entitati. Antreprenorul contractat de Primaria Timisoara a executat lucrari de asfaltare in amplasamentul Variantei de Ocolire fara a obtine acordul CNAIR SA, blocand astfel executia lucrarilor pentru centura, generand astfel intarzieri in proiect si, implicit, costuri suplimentare. Conducerea CNAIR a solicitat ca, pana la sfarsitul acestei saptamani (saptamana trecuta, n.r.), Primaria Timisoara sa isi exprime un punct de vedere privind aceasta intersectie„, au transmis in urma cu cateva zile pentru opiniatimisoarei.ro reprezentantii CNAIR.

Va reamintim, amenajarea de la Drumul Boilor a demarat in iulie 2019 si costa aproape 13,8 milioane de lei, la care se adauga TVA. Lucrarea este executata de o asociere de firme, avand-o ca lider pe Super Construct SRL, castigatoarea licitatiei. Proiectul cuprinde amenajarea carosabilului cu 2 benzi, a trotuarelor, amenajarea pistelor de biciclete, zone verzi, construirea de podete peste canalele de desecarea/irigatie, realizarea de lucrari pentru siguranta circulatiei (marcaje si indicatoare rutiere), canalizare pluviala si menajera, reteaua de alimentare cu apa, iluminat public, reglementarea retelelor electrice, realizarea canalului tehnic pentru cabluri.

De realizarea Centurii de Sud de la Timisoara, in lungime de 25,69 km, se ocupa antreprenorul Tirrena Scavi S.P.A. Valoarea contractului este de 272.432.921,95 lei fara TVA, avand finantarea asigurata de la bugetul de stat si din fonduri europene.

La finalul lunii martie 2020 a fost emis ordinul de incepere al lucrarilor si de predare a amplasamentului, termenul de finalizare a obiectivului fiind stabilit pentru luna martie 2022.

In decembrie 2020 a ajuns la aproximativ 22% din executie.

CITESTE SI: Locul de pe traseul Centurii de Sud de la Timisoara unde se inregistreaza cea mai mare mobilizare pe santier. Horatiu Simion: Anul viitor speram sa ne ducem la peste 80%. Video 

Iata ultimele imagini de pe santierul Centurii Sud Timisoara!

CITESTE SI: ‘Eu nu am o factura incasata de la Primaria Timisoara in ultimii ani mai repede de 120 de zile’. La un pas sa fie pus sa plateasca penalitati de intarziere, constructorul de pe strada Alexandrescu: Nu am discutat cu nimeni din Primaria Timisoara. Sistarea lucrarilor am cerut-o din cauza stalpilor celor de la Electrica

 



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 23comentarii

recomanda prietenilor

loading...

Pareri

  1. „Cand vor fi gata cele doua sosele, Centura si Drumul Boilor, pentru a putea fi folosite deopotriva, e nevoie de amenajarea unei intersectii, a unor bretele ori a unui sens giratoriu, care sa le lege. Nicio solutie nu a fost cuprinsa in proiectul tehnic pentru Varianta de Ocolire Sud Timisoara, care insa are un traseu stabilit inca din anul 2011.

    Pe de alta parte, dupa ani de tergiversari, reprezentantii Primariei Timisoara au emis vara trecuta Autorizatia de Constructie si au incredintat lucrarea de amenajare pe Drumul Boilor, unde se lucreaza deja de luni de zile. Ba mai mult, s-a si turnat asfalt chiar in zona unde intalneste viitoarea sosea de Centura Sud, al carei santier s-a deschis in primavara acestui an, cand s-a emis si Autorizatia de Constructie pentru ea.”

    Cam asta a fost administratia micRobu pentru Timisoara. Da, da, da macar se face ceva…
    Un proiect mai prost decat altul, implementate absolut toate cu intarzieri aproape de dublul termenului initial de realizare, cu solutii total diferite la final fata de startul proiectului.
    Proiecte facute pe genunchi, in lehamite, de incompetenti a caror singur merit a fost pupatul in dos a golgheterului de la Bogsig.

    „S-a ajuns insa in situatia in care, pe o portiune, Primaria Timisoara a lucrat chiar pe terenul… altcuiva, dat fiind faptul ca atata vreme cat e in executie, terenul de sub centura e in responsabilitatea antreprenorului care o construieste.

    La ultimele discutii legate de cum vor putea fi conexate cele doua drumuri, asta vara, edilul de atunci Nicolae Robu s-a angajat, in plan declarativ, in fata celor de la CNAIR si a ministrului Transporturilor, ca Primaria Timisoara isi va asuma costurile generate de amenajarea unui sens giratoriu. ”

    Eu zic sa ii taxati costurile cu realizarea celui care a promis ca le va suporta, are micRobu pensie speciala din care poate plati toate mizeriile facute in calitate de primar.

    • Asa este, tot ce s-a facut a fost facut fara cap si coada, cu intarzieri enorme, cu costuri enorme, iar dezastrul asta de drum ar trebui imputat idiotului de fost primar!

      • pai daca aia aveau aprobarea din 2011 timisoara e buna de plata…cam asta e concluzia…acum milogeste-te la bucale sa iti plateasca sensul giratoriu….problema e ca daca se face pe bani europeni surprize din astea nu vor fi usor inghitile la brussels…si oricum ai face iar se va amana…iar timpul pierdut costa bani…intotdeauna

        • Trei comentarii făcute de trei botoxaţi pensaţi care vor să-i acopere mirosul din pempersii plini de KAKT al lui Fritz, care nu va semna nimic de frica unui dosar penal cum a avut si vopsitul !
          Maimuțe opărite, indiferent care erau declarațiile vopsitului sensul giratoriu trebuia făcut de primărie dacă proiectul șoselei de centură a fost făcut înainte de proiectului acestui drum care vă poartă numele !
          Dacă Pifke-le nu are soluții este pentru că are ,,volle Hose” sau in românește este kăkat la kur de frică când trebuie să ia o hotărâre, și asta se va întâmpla 4 ani la rand, iar după patru ani tot pletosul din Bocsig va fi vinovat.

          • I-auzi la cacaciosul penelist de mai sus.
            Cacazrez mic, prin proiectul facut anul trecut de administratia incompeteta microbu si Autorizatia de construire din 2019 nu era prevazuta cheltuiala in buget cu un sens giratoriu.
            Mai mult de atat Drumul Boilor din Primarie trecea peste o proprietate care nu apartine Primariei si aupra careia nu avea legal dreptul sa construiasca. Amanunte, stiu pentru cacaciosii ce improasca cu dejectii impotriva noului primar.
            Legal prin proiect nu poate fi facut sens giratoriu de Primarie pentru ca nu e prevazut in proiect si chiar mai mult, trece peste un alt drum, care nici macar nu se afla in proprietatea Timisoarei.
            Cum ar fi sa construiasca Primaria niste birouri la tine in casa, „ca macar face ceva”, ce mai conteaza ca nu ii apartine spatiul si nu are dreptul sa faca asta legal?

            Cam asta e kakatul urat mirositor lasat in urma de administratia vopsitului cu care se confrunta acum CNAIR si noul Primar. Un proiect de 13 milioane de lei fara sanse de finalizare. Aceleasi kakaturi pe care le-a facut primatul din Bogsig si cu vaporasele cumparate in Timisoara fara sa existe cadrul legal pentru navigatia lor pe Bega.

            O solutie legala se va gasi, dar in niciun caz nu e continuarea lucrarilor in sistem hei-rup ilegal, „doar ca sa se faca ceva”.

          • Băi kakt pensat și botoxat Insulele Feroe au dat in exploatare in data de 19 decembrie un sens giratoriu subacvatic iar tu vii și mănânci kakt aici despre o intersecție între doua drumuri de țară care nu costă mai mult se 50 000 de € 🤣🤣🤣🤣🤣

  2. Propun ca la finalizarea proiectului sa se schimbe numele strazii in Drumul Nicolae Robu, ca tot ii placea vopsitului sa isi puna numele pe toate gardurile.
    Care il mai regretati ma’ pe Lae? Iapa ai legatura.

  3. Drumul boilor ar trebui redenumit Drumul Boului de Robu, individul dezastru pentru acest oras !!

  4. Ce solutie sa aiba Fritz?Poate le infige in curba o pancarda in culorile lgbt cu mesajul marxisti am fost,marxisti vom fi,pana boii vor muri.

  5. Asta este marea problema in Romania….se construiesc atat de multe sosele, centuri, strazi, autostrazi care, inevitabil ajung sa se intersecteze intre ele creand astfel haos si dezordine.. singura solutie e sa ne oprim din construit ca si asa avem prea multe

  6. Nu cai tin partea dar in hatisurilr birocratiei actuale Robu are meritu ca a dat drumul proiectului. Fritz ar face bine sa rezolve problemele actuale si sa dea drumul la circulatie.

  7. Mi se pare mie,sau fritz e in afara de orice problema….de la Organigrama Primariei pina la Drumul Boilor…..
    E cam saracut cu duhul baiatul asta..pe bune!!

    • Nu ti se pare. Ii pasta. Vai de capul nostru. Ce teapa!

  8. Cred ca se asteapta si niste decizi asa ca in Germania , scurt la obiect si eficient … deocamdata presupun ca sunt in faza de observare , sper sa nu tina cativa ani …altfel il vom avea din nou pe Robulake

    • Vise ca-l vom mai avea pe Robu. Din pacate, l-am pierdut. Am ramas cu niste incompetenti care nu au facut nimic in afara de a arunca vina pe Robu. Si peste 4 ani vor fi votati din nou ca mint frumos.

  9. Drumul șmenarilor și bijnițarilor de case și terenuri ďin Moșnita…. asta e drumul boilor….să fiu în locul lui Fritz aș taxa toți bijnițarii și prostituatele care au devenit peste noapte mari dezvoltatori in mosnita și as rezolva astfel problema scrut pe 2.

  10. Sensul giratoriu intro asemenea intersectie e o mare tampenie a-r fi cozi kilometrice

  11. Ca e vorba de acest drum, ca e vorba de altceva asteptam de la Fritz sa spună „am rezolvat problema asta”. Pana acum doar lamentari, vai de asta, vai cum se poate asa ceva, vom analiza, vom dezbate, vom calcula. Cei care fac ceva fac si bine, fac si greșeli. Vezi Robu. Dar fac ceva si ramane măcar ceva. Tu ce „paola” mea ai facut in afara de sa dai din gura. Ca o muiere buna de nimic. Asta nu are nici o legatura cu pidosnicii l Oare?

  12. Fritz,din păcate fața de ,,nevinovat” te dă de gol.Nu inspiri deloc incredere…la fel ca d-nul vopsit.Nu ai nici o treabă cu funcția pe care o ocupi.Eşti ca si carnea de tun.Te plângi ca si o pocnitoare care apare la emisiunile de genul ,,Tradați in dragoste”.Tot timpul fostul e de vinā.Iți tremura fundul si at când trebuie sa semnezi factura la hartie igienica pt primarie.

  13. Ca un bun cunoscător al acestei nații din care provine și Pifke-le si din care se trag cei mai buni prieteni ai mei, vă pot spune că neamțul când rânjește, ca acest șarlatan este mai periculos decât o nutte (traseistă) care rânjește până când are banii in geantă.
    Nu sunt fan Robu dar dacă aș fi fost predecesorul lui nu făceam nimic decât să-i duc proiectele la sfârșit, DAR DE CALITATE GERMANĂ și îmi asiguram noul mandat.
    Timișorenii nu vor minuni , timisorenii vor o viață ca acolo de unde vine acest șarlatan care nu va face nimic !!

  14. Groaznic! Dupa atatia „ani de incompetenta generala” (studii de pre-fezabilitate, fezabilitate, proiectare, avizari, … suntm in sfarsit acolo unde ne caracterizeaza denumirea de „drumul boilor”.
    Si cine raspunde „nu ma intereseaza numele si sumele” (generate, platite, pierdute,…!
    Nu am sa fac urarea „La multi ani” (adica fianlizare dupa inca XX ani) ci „La multi bani incasati de la cei …. ptr. incompetenta”!

    • Săptămâna viitoare am sa încep demersurile pentru a aduce în opinia publică situația dezastroasa de incompetenta grasă a fostului Primar Nicolae Robu, drumul Boilor in adevaratul sens al cuvântului.

      • Să nu uiți să-i schimbi și pempersii lui Fritz !🤣🤣🤣🤣