Dumbravita si Resita se vor infrunta pentru un loc in liga secunda

TIMIS. Nu a fost sa fie un duel timisean pentru un loc in liga secunda. CSC Dumbravita s-a calificat in faza finala a playoff-ului din divizia C, iar CSC Ghiroda si Giarmata Vii a fost eliminata.

Dupa ce la jumatatea saptamanii Resita lui Dan Alexa a invins greu la Ghiroda, formatia timiseana a pus mari probleme si in partida din Valea Domanului. Baietii lui Adrian Savoiu au deschis scorul chiar inainte de pauza, dupa ce Razvan Trandu a trimis cu latul, din marginea careului de 16 metri, in plasa portii resitene. La 6 minute de la reluare, antrenorul Dan Alexa a protestat vehement, dupa ce arbitrul Vladimir Nagy nu a dat un penalty gazdelor, iar antrenorul resitean a vazut direct cartonasul Rosu. In minutul 68, Mediop a lovit mingea cu capul, balonul a ajuns la Bresneni, in careul de 6 metri, care s-a intors si a inscris. S-a incheiat 1-1, iar Resita s-a calificat cu emotii in finala playoff-ului.

CSC Dumbravita avea calificarea asigurata dupa acel 5-1 de la Deva, insa partida de acasa nu a fost deloc una usoara pentru timiseni. Olaru a deschis scorul pentru gazde dupa o jumatate de ora de joc, insa pana la pauza CSM Deva a avut posibilitatea egalarii. Trifon l-a lovit cu pumnul in fata la un corner pe unul dintre hunedoreni, iar centralul Sorin Vadana a aratat punctul cu var. Toiu a executat slab, Trifon a aparat si la pauza Dumbravita a intrat in avantaj.
Oportunitati de a inscrie au mai fost in partea a doua pentru ambele echipe, insa doar Deva a mai punctat, chiar de 3 ori. Mai intal Avramovici a reusit o dubla in doar 3 minute. In ultimul minut regulamentar Kayondo a vazut al doilea galben, Deva a ramas in 10 jucatori, dar a mai inscris o data. In urma unei centrari, Bloj a trimis in poarta timiseana, dar nu a mai putut schimba nimic, iar cu scorul general de 6-4 Dumbravita s-a calificat in finala playoff-ului, unde va intalni in mansa dubla Resita, la inceputul lui iunie.