Dumbravita se simte bine ‘in Regat’. Victorie importanta la Buftea

TIMIS. Restanta luata cu brio. CSC Dumbravita castiga cu 3-1 intalnirea cu Progresul Spartac de la Buftea. Timisenii au inscris trei goluri senzationale, iar gazdele sunt suparate ca arbitrul nu l-a eliminat pe poartul Trifon la debutul partii secunde a jocului, cand scorul era deja de 0-2.

Cu acest rezultat, Progresul Spartac ramane cu 1 punct si este in continuare pe locul 20, ultimul, cu golaveraj 2-14. CSC Dumbravita, cu 8 puncte si golaveraj 6-4, a urcat pe locul 6, nesperat dupa inceputul dificil de campionat. Sambata, la Ghiroda, banatenii intalnesc o nou promovata, CS Tunari.

Revenind la partida disputata la Buftea, banatenii au dominat partida, pe alocuri copios, iar victoria nu poate fi pusa sub semnul intrebarii. Trupa in alb si verde a avut pofta de joc, a controlat mijlocul terenului si si-a creat destule ocazii.

Andrei Toroc a deschis scorul cu un sut in vinclu in minutul 40, apoi Bruce Nortey a marcat inainte de pauza tot cu un sut spectaculos, iar Ionut Tanase a inscris cu o bomba din afara careului, minutul 72.
Golul de onoare a apartinut lui Alex Crivac, minutul 75, meciul fiind deja jucat. Asadar un succes important care dubleaza victoria din etapa trecuta de la Mioveni, 1-0.

CSC Dumbravita: Trifon – Amariei, Gisa, Zurbagiu (cpt.), Gladun – Salhi, I. Tanase – A. Toroc (Ristin 90+1′), Zaluschi (Martinov 79′), B. Nortey (Lalic 90+1′) – Paulevici (Sofran 79′). Antrenor: Cosmin Stan