Dumbravita pierde la limita un meci intens pe terenul Buzaului

TIMIS. Pana la urma s-a respectat calculul hartiei, desi Dumbravita putea obtine ceva pe terenul unei echipe care si-a propus promovarea, Gloria Buzau. A fost 2-1 pentru gazde, intr-un meci cu doua lovituri de pedeapsa, una de fiecare parte si o eliminare din tabara gazdelor.

Circa 200 de spectatori au venit pe stadionul din Crang, se pare ca atata merita o echipa ce vrea sa promoveze. Gloria a inceput mai bine si si-a creat primele sanse, dar imprecizia la finalizare si reflexele lui Trifon au tinut tabela nemodificata. Asta pana in minutul 25, cand Dinko Trebotic a deschis scorul cu o lovitura de cap, dupa o faza prelungita de atac. Pana la pauza doar Zurbagiu a atacat mai concret poarta amfitrionilor, dar fara succes.

Dumbravita are prima sansa de gol prin Luca Bodri, dar acesta nu a inscris, apoi gazdele au cateva ocazii care au culminat cu un penalty obtinut de Trebotic si transformat cu siguranta de Vali Alexandru, 2-0, minutul 56. Oaspetii nu mai aveau ce pierde si au iesit mai decisi in atac, iar in minutul 62, Olaru este faultat in careu, iar echipa sa primeste 11 metri, faza la care este eliminat pentru cumul de cartonase Virtej. Adrian Ungureanu, care intrase cu cateva minute mai devreme, a transformat impecabil, iar Dumbravita intra in joc.

Gazdele, mult mai experimentate, au stiut sa profite de avantaj, tinand bine de minge, in timp ce echipa timiseana nu a putut forta cel putin un rezultat de egalitate. Buzaul intra in zona play-off, in timp ce banatenii raman doar cu 4 puncte in clasament, la fel cat au si Ripensia, dar si Poli.

Lipsa de experienta a fost principala problema. Am jucat o repriza foarte fricos, fara personalitate, am preferat sa stam doar la cutie, desi as fi vrut sa jucam cu totul altfel. La pauza am încercat sa le ridic moralul și sa le spun ca trebuie sa jucam și noi. Era un meci televizat, urmarit de foarte multa lume. Chiar nu era nimic pierdut, era doar 1-0 pentru adversar. Și, într-adevar, am jucat, pâna la faza penalty-ului. Chiar am avut câteva acțiuni foarte bune, cu pase marunte, cu progresie foarte buna, am ajuns repede la poarta adversa. Din pacate, dupa golul de 2-1, în loc sa ne liniștim și sa gândim bine finalul de meci, s-a întâmplat exact opusul. Ne-am precipitat, am luat decizii foarte proaste, am intrat apoi în criza de timp si tot n-am dus mingea în partea noastra dreapta. N-am facut acest lucru si am pierdut meritat”, a spus la final antrenorul timisean, Cosmin Stan.

CSC Dumbravita: Trifon – Amariei (Tismonar 70′), Bain (Ad. Ungureanu 57′), Gisa, C. Toma – Zurbagiu (cpt.), Martinov – Curea (Grancea 57′), Tanase (Olaru 46′), Simon – Popa (L. Bodri 46′).

In runda viitoare, Dumbravita primeste vizita Unirii Slobozia.