Dumbravita invinsa de o echipa de liga a treia, Politehnica trece la scor de tenis Sannicolau Mare. Foto

TIMIS. CSC Dumbravita a suferit sambata al doilea esec din meciurile amicale din aceasta pauza competitionala, de aceasta data la doar 1 gol diferenta.

Formatia de liga secunda a incheiat cantonamentul cu un test impotriva echipei de liga a III-a, SCM Zalau, pe terenul sintetic din localitatea aradeana Sintana. Pentru echipa pregatita de Cosmin Stan a evoluat si Cristian Scutaru, fostul jucator al Politehnicii Timisoara, care este in negocieri cu CSC Dumbravita si a fost titular in duelul cu liderul din seria a X-a.
Dumbravitenii au fost invinsi cu 1-0, unicul gol fiind inscris in propria poarta tocmai de Cristian Scutaru.

In prima repriza, Cosmin Stan i-a trimis in teren pe: Toroc – Balutoiu, Scutaru, Ghinescu, Tismonar, Sima, Olaru, Salhi, Jorz, Gavra si Martinov. Formula din partea a doua a fost: Toroc – Motiu, Rauta, Horcea – Sofran, Neag, B. Nortey, Morariu, Gladun – Paulevici, C. Dan.

Intr-un alt amical disputat tot sambata, insa pe sinteticul de la Baza 2, Politehnica Timisoara s-a impus la scor de tenis in fata Unirii Sannicolau Mare. Gruparea de liga a IV-a a deschis scorul prin Galea, pentru ca pana la pauza Radu Ciurel sa aduca egalarea. In repriza secunda, alb-violetii au preluat conducerea prin David Rosu, pentru ca Unirea sa egaleze dupa o lovitura de la colt cateva minute mai tarziu. Politehnica a facut un joc mai bun pana la final si a mai punctat de alte 4 ori.
Mai intai Olariu a semnat o dubla, pentru ca Istrate si Curesc sa inscrie fiecare cate o data si sa stabileasca scorul final, 6-2 pentru Politehnica.

CSC Dumbravita si Politehnica Timisoara urmeaza sa se intalneasca intr-un meci de verificare, la finalul saptamanii viitoare.

O alta partida disputata sambata a pus fata in fata gruparea de liga a III-a CSC Peciu Nou si pe cea de liga a IV-a, Flacara Parta. Divizionara C s-a impus cu 2-0, prin golurile semnate de Ioan Fandel si Raul Turcas.

Phoenix Buzias, o alta grupare din liga a III-a, a invins cu 3-0 intr-o partida de verificare pe Flacara Parta. Reusitele buziesenilor au fost semnate de Andrei Chirstruga, de doua ori, si Sergiu Romanu.

Si Avantul Periam a disputat o partida de verificare, impotriva formatiei aradene Unirea Sintana, pe care timisenii au pierdut-o cu 1-0.