‘Dubla’ Boldea, victorie pentru ACS Poli: Echipa timisoreana s-a impus in amicalul cu National Sebis

Trupa lui Velcea a castigat cu scorul de 2-1 in fata echipei din Liga III-a, la capatul unui meci care a avut de toate: un autogol, un penalty ratat si pe final, chiar si o eliminare.

Dupa ce meciul de verificare din Serbia, cu Radnicki Nova Pazova s-a anulat din cauza vremii, conducerea clubului banatean s-a reorientat rapid si a programat un meci cu echipa de Liga a III-a, National Sebis. Iar testul s-a dovedit unul util, chiar daca terenul de pe baza „Dan Paltinisanu” a fost unul foarte greu.
Alb-negrii au deschis scorul in minutul 21 prin golgheterul echipei, Cristi Boldea, iar in minutul 36, Ovidiu Petre a avuit sansa de a face 2-0, insa capitanul lui ACS Poli nu a reusit sa transforme penalty-ul obtinut de Mihai Dina.
Oaspetii au egalat cu cinci minute de pauza, prin autogolul lui Nohai, fundasul timisorean deviind mingea in propria poarta, dupa o centrare a lui Buta.
In ciuda terenului devenit aproape impracticabil, elevii lui Velcea au reusit sa puncteze insa din nou in repriza secunda, prin acelasi Boldea, servit de aceasta data, de colegul din atac, Szekely. „Am fost in pozitie ideala la momentul potrivit”, a spus modest Cristi Boldea.
Finalul de meci a adus si un caronas rosu de partea celor de la Sebis, Bogdan Buzean, vazand al doilea galben, pentru proteste.
ACS Poli a inceput meciul cu Sebisul in formula: Pap – Nohai, Petrovic, Seroni, Marovic – Goge, Petre, Poparadu, Nanu – Boldea si Dina, iar dupa pauza au mai intrat: Coca, Redjepi, Bocsan, Balace, Trandu, Barbut si Szekely.
„A fost un joc bun, tinand cont si de starea terenului. Insa si in asta e o parte buna, pentru ca am vazut ca ne putem adapta. Si in campionat putem intalni astfel de conditii si atunci cine e mai pragmatic si mai destept va castiga. Ne pare rau ca nu am reusit sa facem deplasarea in Serbia, dar pana la urma am reusit sa ne facem antrenamentul. E bine ca cei de la Sebis au acceptat sa vina si nu au facut doar act de prezenta, s-au intrebuintat la maxim. Au si ei planul lor in Liga a III-a si ma bucura ca fotbalul din vest are echipe cu care poti juca”, a spus antrenorul Vali Velcea,  care a marturisit ca si-ar dori ca ACS Poli  sa continue meciurile cu echipele din zona de vest si a propus pentru saptamana viitoare un amical contra unei echipe de liga a IV-a din Caras.”De ce nu? In primul si in primul rand sunt iubitori de fotbal si in afara Timisoarei. Puteam sta acasa foarte comod, ca, vezi Doamne, suntem Poli, sa vina ei la noi. Dar noi nu suntem infatuati si putem sa mergem sa jucam chiar cu echipe de liga a IV-a, a V-a…Doar ca unii nu prea vor ei sa joace cu noi”, a mai spus Velcea.