Dramatism pana in ultimul minut. SCM Poli Timisoara eliminata din Europa, dupa ce la pauza din retur era calificata mai departe

TIMISOARA. SCM Politehnica, eliminata la doar un gol diferenta de Olympiacos in turul doi preliminar al Cupei EHF. Grecii au castigat cu 29-26, dupa ce in tur romanii s-au impus cu 31-29. Asadar, elenii merg mai departe datorita unui gol in plus.

A fost o prima repriza in jocul decisiv in care timisorenii au fost permanent la conducere si in doua randuri puteau sa se desprinda la 4 goluri avantaj. La o faza, elevii lui Pero Milosevic au avut si superioritate numerica, dar in loc de 4 lungimi diferenta s-au facut doua pe contraatac… 15-13 pentru Poli la pauza, o diferenta care pana la urma nu a fost suficienta.

In partea a doua au aparut problemele cu inspiratia la poarta adversa, polistii irosind atac dupa atac. Alb-violetii au marcat un singur gol in primele 12 minute ale reprizei secunde si acela din aruncare de la 7 metri. Gazdele au revenit si in minutul 40 au anulat avantajul banatenilor, din tur, la scorul 18-16. Apoi grecii au avut si 5 goluri avans, 25-20 in minutul 52. Poli a incercat sa revina dar nu s-a apropiat la mai mult de trei goluri. Chiar si varo a marcat din poarta in poarta, iar accidentatii Sadoveac si Pribanic au facut tot ce au putut, dar nu a fost destul. Grecii s-au impus cu 29-26 si cu un gol in plus la general merg in barajul de accedere in grupele principale ale Cupei EHF.

Marcatorii Politehnicii: Sadoveac 7, Marjanovic 6, Pribanic 3, Cimpan 3, Fenici 3, Milosevic 2, Baican 1, Varo 1. La greci, cei mai buni marcatori au fost Tziras 9 si Mallios 7.