Dramatic! Cupa ramane un vis pentru handbalistii de la Poli Timisoara, care pierd la un gol, in Ardeal

Reeditarea finalei mici a campionatului trecut s-a jucat la Turda, unde Potaissa a intalnit bronzul national, HC SCM Poli Timisoara, intr-un meci deschis oricarui rezultat si a carei invingatoare se califica direct in semifinalele Cupei Romaniei din acest sezon.

CITESTE SI: Perchezitii de amploare in Timis si alte trei judete la o grupare care se ocupa cu traficul de droguri. Cum au introdus in tara amfetamina si ecstasy?

Dupa un inceput extrem de echilibrat, in care s-a pus accent pe aparare 1-1 (minutul 7) cu ambele goluri inscrise din 7 metri, cele doua echipe si-au dat apoi drumul la joc, 4-4 (min. 10) si 9-6 (minutul 15). Dupa un time-out venit la timp pentru Poli, dar si cu un Adam Savic in poarta in zi de gratie, banatenii au revenit in joc, preluand conducerea (11-10, minutul 22). Cateva greseli usoare pe final, au facut ca Turda sa intre la pauza cu un avantaj de doua goluri, 15-13.

Cu alte greseli mai ales pe faza defensiva, Poli a inceput slab partea secunda, iar Turda s-a desprins la 19-14 si 21-15 (minutul 41). Acelasi Savic a tinut Timisoara in joc, iar extrema Marjanovic a inceput cursa de recuperare. Cand putini mai credeau, Poli a intrat in avantaj, 23-22 (minutul 56) si chiar 24-22. Gazdele au raspuns rapid cu trei goluri la rand, iar finalul a fost, cum altfel, decat dramatic. Turda a inscris pentru 26-25 in minutul 59, la o faza in care trebuia dat joc pasiv, iar in ultimele secunde Marko Lasica a ratat din pozitie buna sansa egalarii si trimiterii partidei la aruncarile de la 7 metri, care urmau sa stabileasca invingatoarea.

S-a incheiat astfel 26-25 pentru Turda lui Horatiu Gal, fost campion cu Poli ca jucator in 1991, si ardelenii si-au luat revansa pentru finala mica din sezonul trecut. Dezamagire mare in tabara violetilor, care aveau ca obiectiv intratea in turneul Final 4 al Cupei, turneu pe care doreau sa il si organizeze.

Marcatorii Timisoarei: Marjanovic – 8, Simovic – 5, Milosevic – 3, Lasica – 3, Stefan, Fenici, Lazarov – toti cu cate doua reusite.