Doua puncte imense pierdute acasa. CFR Timisoara in pierdere de turatie la fotbal feminin

Desi la un moment dat parea o certitudine, iata ca CFR Timisoara poate pierde din nou argintul national, la fel ca sezonul trecut.

Dupa un tur foarte bun, cu o singura sincopa, la Targu Mures in fata unei echipe ce a abandonat competitia, feroviarele au inceput cu stangul returul, fiind invinse de Becicherecu Mic. Au urmat rezultate contradictorii, succese scontate, un esec drastic cu liderul Olimpia Cluj, dar si o eliminare prematura din Cupa Romaniei, in fata formatiei din Targoviste. Astazi, „leopardele” au avut sansa sa isi ia revansa in fata formatiei dambovitene, in runda a 15-a a campionatului. Mai mult, fetele lui Florin Bugar aveau nevoie sa isi securizeze locul secund, in fata celor de la Odorhei, echipa aflata pe val in retur. Dar planul de acasa nu s-a potrivit cu cel de la fata locului. Gazdele au ratat din toate pozitiile, in frunte cu Lidia Suvet, insa nici Maria Neacsu sau Adelina Ion nu s-au dat la o parte… in timp ce oaspetele au fost specialiste pe contraatac.

Totul a inceput bine pentru CFR, Claudia Bistrian deschizand scorul printr-un gol marca inregistrata, din corner, dar oaspetele au intors scorul pana la pauza. Maria Soimu a fructificat o cursa din propria jumatate de teren, iar Mihaela Merlan a marcat din apropiere pentru 1-2.

Toata repriza secunda s-a jucat in jumatatea vizitatoarelor, dar ratarile, bara si portarul Ruxandra Neagu s-au opus golului egalizator. Acesta a picat insa in prelungiri, sutul deviat al Claudiei Bistrian, strecurandu-se cumva in poarta. Prea tarziu insa ca ceferistele sa obtina si victoria, partida terminandu-se la egaliate, 2-2. Un punct insuficient pentru gazde, care astazi s-au lovit de o echipa ambitioasa, care a reusit sa incurce planurile ceferistelor. Cealalata reprezentanta a Timisului, Fortuna Becicherecu Mic, a revenit de la 0-2 la Prundu Bargului, obtinand un punct meritat, 2-2.

CFR Timisoara: Georgiana Dirle – Elena Obrad, Adelina Ion, Claudia Bistrian, Denisa Heisu, Lidia Suvet, Manuela Voica, Maria Neacsu, Mihaela Molnar, Ozana Ababei, Ionela Voica. Au mai jucat: Nicoleta Kurja, Alice Cociuba. Antrenor: Florin Bugar