Doua goluri magnifice si trei puncte imense. Ripensia Timisoara, debut de vis in noul sezon

TIMISOARA. Doua echipe cu nume si cu o istorie in spate care obliga, au oferit un meci antrenant in ultima partida a primei etape din liga secunda. FC Arges si Ripensia au jucat in ziua in care echipa gazda a implinit 66 de ani de la infiintare. Pe teren au sarbatorit timisorenii, care s-au impus la capatul unui meci special cu 2-1 (1-0).

FC Arges a pornit ca mare favorita, cu un buget de cateva milioane si cu mare pretentii. Pe teren, „buturuga mica” a respectat proverbul si a aratat ca totul este posibil. Prima parte a fost echilibrata, cu doua echipe bine asezate in teren. Nu au fost multe ocazii, dar cea mai frumoasa faza s-a petrecut chiar in minutul 45, cand Fotescu a prins un sut de zile mari, deranjand paianjanul pentru 0-1.

Argesenii au cautat egalarea in partea secunda, pe care au si gasit-o, dar nu au demonstrat insa ca pot obtine toate punctele. In ultimele zece minute, Zaluschi a rezolvat singur o faza personala frumoasa si a inchis tabela, 1-2.

Pana la urma un meci frumos si o victorie meritata pentru Ripensia, care incepe cu dreptul noul sezon, pe terenul unei candidate la promovare.

„Suntem multumimti, dupa asa un joc. Pitestiul a creat o emulatie deosebita in jurul domnului Dica, eu le urez mult succes. Sunt foarte multumit de fiecare jucator care a evoluat pentru noi in aceasta seara si suntem bucurosi de cum am jucat ca echipa”, a spus antrenorul Ripensiei, Alexandru Pelici, dupa joc.