Doi jucatori de la CH Poli inscriu pentru Romania in remiza din Serbia

Nu au fost favoriti, insa chiar si asa au facut un meci mare si au pierdut victoria in ultimele minute. Nationala masculina de handbal a Romaniei a terminat la egalitate cu formatia similara a Serbiei, 30-30 (17-13), la Belgrad, intr-un meci amical. Cristian Fenici si Demis Grigoras de la CH Poli s-au aflat pe lista marcatorilor, primul din ei facand un meci cu adevarat mare.

Echipa antrenată de Aihan Omer a condus cu 4-1 (min. 7), 10-7 (18), 14-10 (23), 16-11 (27), iar la pauză avantajul Romaniei era de patru goluri, 17-13. Tricolorii s-au desprins la cinci goluri, 18-13 (32), dar au urmat apoi patru goluri la rand ale sarbilor, care s-au apropiat la un singur gol, 18-17 (37). Gazdele au egalat, 22-22 (45), iar apoi au preluat conducerea, 26-25 (51), dar Romania a avut 30-28 (58). Serbia a redus diferenta la un singur gol, iar Momir Rnic a inscris golul egalarii, dupa un atac ratat de tricolori.

Romania: I. Iancu (2 mingi apărate), Irimus (10 mingi parate) — Bera 5 goluri, Mocanu 3, Ramba 2, Gavriloaia 1, Ghionea 5, Racotea, D. Iancu 1, Fenici 5, Novanc 1, Csepreghi 6, Stavrositu, D. Grigoras 1.

In ianuarie, Romania va juca doua duble importante, cu Finalnda si Italia, contand pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2017.