Doar remiza pentru Informatica Timisoara in prima etapa din returul Ligii Nationale de futsal

TIMISOARA. Informatica Timisoara a trebuit sa se multumeasca cu numai un punct dupa derby-ul jucat la Deva cu Autobergamo. Timisorenii au fost condusi de doua ori pe tabela, insa de fiecare data au reusit sa revina.

Autobergamo Deva a deschis scorul in derby-ul primei ligi de fotbal in sala inca din minutul 5 al intalnirii, prin capitanul Cristi Matei. Cinci minute mai tarziu, Simic si Rajcevic au avut ocazia sa egaleze, insa fostul portar al Informaticii, Vlad Iancu, s-a opus de fiecare data. De cealalta parte, Ribeiro a primit o minge in marginea semicercului timisorean, insa a alunecat, si din cadere a trimis pe langa poarte. In minutul 15, timisorenii puteau obtine egalarea, insa Rajcevic a trimis slab lovitura de la 10 metri, iar Iancu a retinut si a stabilit scorul pauzei, 1-0.
Partea a doua a inceput mai bine pentru Informatica. Baietii lui Robert Lupu au reusit egalarea chiar in debutul reprizei prin Savio. Timisorenii au controlat partea a doua a jocului, insa in minutul 15, Obada a readus formatia gazda in avantaj. Bucuria hunedorenilor a durat insa doar un minut. Rajcevic l-a gasit excelent pe Rakic, iar acesta, ramas cu poarta goala in fata, a stabilit scorul final, 2-2.
In runda viitoare, Informatica Timisoara va juca pe teren propriu cu o alta formatie puternica a campionatului, Dunarea Calarasi.