Doar remiza in noroaiele din Fabric. Ripensia Timisoara a avut avantaj, dar nu a trecut Dunarea

TIMISOARA. Ripensia avea nevoie mare de toate punctele puse in joc in etapa a 24-a a ligii secunde in meciul de acasa contra Dunarii Calarasi. Dupa cum a inceput meciul, totul era in grafic, dar in cele din urma gazdele au ratat sansa victoriei.

Banatenii au inceput meciul in atac, la fel ca in precedenta partida disputata aici, a fost atunci 3-0 cu Metaloglobus, scor inregistrat inca de la pauza, iar Valerii Macrichii a reusit sa deschida scorul dupa o faza prelungita de atac a gazdelor, 1-0, minutul 7. Golul a venit la momentul oportun, mai ales ca starea terenului se inrautatea odata cu trecerea timpului. Dunarea a iesit mai mult la joc, dar Honciu si Sandru nu l-au putut invinge pe excelentul Moldovan, in timp ce la poarta vizitatorilor, Popovici si Chera puteau dubla avantajul pana in pauza, insa la vestiare s-a intrat cu scorul de 1-0.

In ciuda terenului greu, s-a jucat fotbal, chiar daca cu multa dificultate, cele doua echipe incercand sa arate un fotbal ofensiv. Gazonul avea insa sa incurce rau echipa gazda, marcatorul golului impiedicandu-se la 20 de metri de propria poarta, faza de care a profitat in minutul 70 Honciu, care a recuperat mingea si a reusit sa inscrie din lateral, la coltul lung, 1-1.

Pe final, ambele echipe au cautat golul victoriei, Gazdele au avut mai multe sanse, prin Stoi, Popovici si Golda, neinspirati insa la finalizare. De la oaspeti, Veres a fost periculos, dar Moldovan a repins.

Asadar, doar 1-1 si Ripensia pierde doua puncte mari, iar etapa viitoare va avea un nou meci greu, la Ploiesti.

Ripensia: H. Moldovan – Lungu, Tinc, Apro (cpt.), A. Macritchii – V. Macritchii, T. Calin, Al. Neagu – Chera, Al. Popovici, Tudorache. Au mai jucat: Stoi, Urvantev, Golda.